سلامت جسم

تاثیر خواب شبانه بر قوه حافظه

چه ساعتی باید خوابید تا یادگیری های روز تثبیت شود؟ بعضی از افراد تا نیمه شب مشغول مطالعه اند. در چنین افرادی با توجه به مراحل خواب، تثبیت حافظه دچار مشکل می شود خواب پنج مرحله دارد.

اگر در زمان رفتن به رختخواب تا هنگام بیدار شدن از فردی نوار مغزی گرفته شود ۵ مرحله به خوبی مشخص می شود.

تاثیر خواب شبانه بر قوه حافظه

ویژگی های مراحل خواب

چهار مرحله اول مربوط به خواب عمیق است و مرحله پنجم که مورد نظر می باشد و بر حافظه تأثیر دارد، خواب REM نامیده می شود. این کلمه مخفف از سه کلمه انگلیسی به معنای حرکات سریع پلک می باشد. در این مرحله است که آموخته ها تثبیت می شود.

حتی بعضی این مرحله را خواب به حساب نمی آورند و آن را مرحله ای بین بیداری و خواب می دانند. در این حالت است که خواب شخص عمیق می شود.

تاثیر خواب شبانه بر قوه حافظه

ویژگی چهار مرحله اولیه خواب

چهار مرحله دیگری را بدون حرکات سریع پلک می نامند. این مراحل در طول شب چندین بار تکرار می شود. در طول خواب غیر REM حرکات چشم به کلی متوقف می شود، تنفس و ضربان قلب به میزان چشم گیری کاهش می یابد و از میزان سوخت و ساز مغز کاسته می شود.

تاثیر خواب شبانه بر قوه حافظه

ویژگی مرحله پنجم خواب

ولی در مرحله REM حرکات سریع چشم ظاهر می شود، قلب تند تر می زند و میزان سوخت و ساز مغز به حد دوره بیداری می رسد.

محققان آزمایشاتی انجام داده اند که نشان می دهد کسانی که مرحله REM را درک کرده اند پیشرفت و یادگیری خوبی داشته اند. در مقابل کسانی که از مرحله REM محروم بوده اند پیشرفتی در یادگیری نداشتند. شما هم برای نتیجه گیری بهتر از آموخته های روز خود، نیاز به خواب کامل شبانه دارید.

تاثیر خواب شبانه بر قوه حافظه

توصیه های کاربردی برای داشتن یک خواب راحت

در صورتی که به رختخواب می روید ولی خواب خوبی ندارید به این توصیه ها عمل نمائید:

  • برنامه منظم برای خواب

برای به رختخواب رفتن و بیدار شدن برنامه منظمی داشته باشید. ساعت زنگ دار خود را برای بیدار شدن در وقت مشخصی تنظیم کنید و هر روز صبح رأس همان ساعت از خواب بیدار شده و از رختخواب خارج شوید، حتی اگر شب قبل بسیار کم خوابیده باشید. از چرت زدن بپرهیزید. در مورد خواب بعد از ظهر تصمیم بگیرید و مثلا روز بعد از ظهرها مدت کمی بخوابید یا اصلا نخوابید.

تاثیر خواب شبانه بر قوه حافظه

  • مصرف کافئین:

از مصرف نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه به خصوص چند ساعت قبل از خواب بپرهیزید. زیرا کافئین مانند یک محرک عمل می کند. حتی برای افرادی که مصرف کافئین بر آنها تأثیر نمی گذارد. اگر دوست دارید قبل از خواب چیزی بنوشید، شیر بهترین نوشیدنی است.

  • غذای قبل از خواب:

قبل از خواب، غذای سنگین میل نکنید. زیرا دستگاه گوارش شما بعد از غذا چندین ساعت فعالیت می کند. چنانچه میل دارید قبل از خواب خوراکی بخورید، حتما غذای سبک را انتخاب نمائید.

  • ورزش:

ورزش سبک و منظم به خواب خوب کمک می کند. قبل از خواب از ورزش سنگین بپرهیزید.

تاثیر خواب شبانه بر قوه حافظه

  • داروهای خواب آور:

در مورد داروهای خواب آور مواظب باشید حتما با نظر پزشک دارو را مصرف نمائید. زیرا مصرف آنها، خواب را به هم می ریزند و در طولانی مدت باعث فراموشی می شوند.

  • آرامش:

قبل از خواب از افکار استرس زا بپرهیزید و فعالیت های ملایمی برای آرامش خود انجام دهید مانند: حمام آب گرم.

  • موقع خواب گرمای اتاق مناسب باشد.

 

تاثیر خواب شبانه بر قوه حافظه

چنانچه همه توصیه های ذکر شده را انجام دادید ولی هنوز به خواب نرفته اید از رختخواب خود بلند نشوید. سعی کنید آرام باشید. در صورتی که مضطرب و عصبی هستید بلند شوید و کاری ملایم انجام دهید تا اعصابتان آرام و اضطراب شما کم گردد.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا