تست روانشناسی

مفهوم تربیت مذهبی

پرورش مذهبی در حقیقت مجموعه دگرگونی هایی است که در اندیشه و عقیده فرد به منظور ایجاد نوعی خاص از عمل و رفتار، که متکی بر ضوابط مذهب باشد، انجام می شود.

به عبارت دیگر در سایه دگرگونی هایی که فکر و عقیده فرد ایجاد می شود، اخلاق و عادات، آداب و رفتار همراه با روابط فردی و اجتماعی وی صورت مذهبی و شرعی می گیرند و مذهب به عنوان عامل مسلط بر زندگی فرد و جنبه های آن خودنمایی می کند.

ضوابط مذهبی برای روابط انسانی و مهارت های زندگی، ضروری تر از هر گونه ضوابط دیگر است. زیرا در جهان امروز که صنعت تمام جوانب زندگی بشر را تحت الشعاع قرار داده، به زحمت می توان گفت که فرد دارای وظایفی نسبت به جامعه است، مگر از دید مذهب.

مفهوم تربیت مذهبی

فروید و مذهب

«فروید» گمان می کرد که جامعه نیازی به مذهب نخواهد داشت و تنها تمدن قادر خواهد بود که انسان را اداره کند.

ولی بی توجهی به ارزش وجودی انسان، قتل و غارتها و ویرانگی ها (که حتی حیوانات و ساختمانها را فراگرفته بود) باعث شد تا او از این نظرش عدول کند و اعلام کند که در خصوص مذهب اشتباه کرده است.

در عصر ما که بیماری های روانی و اضطراب ها، قربانیان متعددی از خیل آدمیان می گیرند؛ ضوابط مذهبی، بهترین داروی شفابخش و نجات دهنده بشر از نگرانی ها است.

مفهوم تربیت مذهبی

 

آدلر و مذهب

به عقیده «ادلر» که از تجارب ۳۰ ساله روانکاوی خود سخن می گفت، کلیه بیماران روانی که حس مذهبی خود را بازیافتند، درمان شدند.

روانشناسان معتقدند تنها روزنه ای که می تواند آلام و ناراحتی ها را از بدن آدمی خارج سازد و یا آنها را خنتی نماید، داشتن ایمان به خدا و اعتقاد به یک مبدأ حقیقی و یک قدرت مافوق انسانیت است.

زیرا نیرویی که می تواند بر مشکلات فائق شود نیروی الهی است. انسان با ایمان، چون با مشکل روبرو می شود از نیروی ایمان خود کمک خواسته و این امید در او شکل می گیرد که قدرت مافوق انسانی، مشکل را حل خواهد کرد.

لذا ناراحتی و نگرانی، وی را تحت الشعاع قرار نمی دهد و این خود باعث تخفیف نگرانی خواهد شد.

مفهوم تربیت مذهبی

ویلیام جیمز و مذهب

ویلیام جمیز می گوید: «ایمان یکی از قوائی است که بشر به وسیله آن زندگی می کند و فقدان آن در حكم سقوط بشر است».

ایمان باعث آرامش دل، قوت روح و بهترین پناهگاه برای نگاهداری انسان است. عدم توکل به خداوند ریشه فشارهای روحی و روانی است و پریشانی روح موجب بیماری های تن است.

آنکه درون خود جهنمی دارد، بهشت بیرون برایش چه سودی خواهد داشت.

یک جمله تحریف نشده از انجیل این چنین می گوید: «آه چه فایده دارد که انسان جهان را به دست آورد، ولی خود را ببازد، هستند افرادی که بهترین زندگی مادی را دارند اما از درون گرفتار طوفان افسردگی و ناامیدی هستند».

 

در اندرون من خسته دل ندانم كیست

که من خموشم و او در فغان و در غوغاست

مفهوم تربیت مذهبی

يونگ و مذهب

«یونگ» در خلال فعالیت های روان درمانی خود دریافت که اعتقاد مذهبی می تواند موجب بالا بردن یکپارچگی و معنا دادن به زندگی فرد شود.

او در بین تمام مراجعانی که در نیمه دوم زندگی (۳۵ سال به بالا بودند، متوجه شد افرادی که مبتلا به بیماری روانی شده اند، فاقد آن معنا و استواری که اعتقاد مذهبی قادر است به افراد بدهد، بودند.

مفهوم تربیت مذهبی

فرانکل و مذهب

ویکتور فرونكل مبدع مکتب «معنا درمانی»؛ مدعی است که به وسیله ترویج دین می توان کمک فوق العاده ای به سلامت روان کرد.

او می نویسد: «اعتقاد و توکل به خداوند فرد را به بالاترین درجه سلامت روان می کشاند». در همین راستا یکی از راه هایی که بشر می تواند به کمک آن از ابتلا به بیماری های روانی جلوگیری کند، نیایش و اظهار نیاز به درگاه الهی است.

گاندی و مذهب

«مهاتما گاندی» در این مورد می گوید: «اگر دعا و نیایش نبود من مدتها قبل دیوانه و مجنون شده بودم».

 

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا