کودک نوجوان

روش استفاده درست از محروم سازی موقت کودک

روشی که برای عدم اطاعت از دستورات توصیه می شود، استفاده از اتاق خلوت یا محروم سازی موقت یا زمان اخراج می باشد. یعنی گذاشتن کودک در یک مکان بدون سرگرمی به مدت چندین دقیقه و گرفتن هر گونه توجه از وی. در این نوع تنبیه هیچ روش دردناک و زجر آوری استفاده نمی شود بلکه فرصت برای دریافت توجه از کودک گرفته می شود.

محروم سازی موقت

محروم سازی موقت و موثر چگونه اجرا می شود ؟

ابتدا یک مکان خلوت باید در خانه انتخاب شود. این مکان باید دور از اسباب بازی، مردم، پنجره، تلویزیون، رادیو، وسیله شکستنی و هر چیز دیگری باشد که کودک از آن لذت می برد.

محروم سازی موقت

این امر چند فایده دارد:

یکی اینکه به خاطر کودک می آورد که در اتاق خلوت روی صندلی است. پاهای کودک روی زمین نیست و کمتر احتمال دارد که در طول این مدت از جایش بلند شود. باید توجه داشت که صندلی نزدیک به دیوار نباشد که کودک دیوار را خراب کند.

محروم سازی موقت

مکان هایی که اصلا برای اتاق خلوت مناسب نیستند:

حمام، صندوقخانه، اتاق تاریک.

بطور کلی هر محلی را که انتخاب می کنید، چراغش را خاموش نکنید. زیرا کودک را خواهد ترساند. در اینجا هدف، گرفتن توجه از کودک است نه ترساندن وی.

محروم سازی موقت

سلسله مراتب برای محرومیت موثر کودک

یک سلسله مراتب برای موثر بودن محروم سازی باید انجام شود که عبارتند از:

 

  1.  یک دستور خوب (ساده و واضح) به کودک بدهید.
  2. اگر بعد از ۵ ثانیه دستور را انجام نداد یک اخطار بدهید (اگر این کار را انجام ندهی، به اتاق خلوت خواهی رفت و دوباره دستور را تکرار کنید.
  3. اگر بعد از ۵ ثانیه باز هم اطاعت نکرد، می گویید چون این کار را نکردی باید به اتاق خلوت بروی.
  4. بدون بحث کردن، سخنرانی کردن و سرزنش کردن، دست کودک را گرفته و به سمت اتاق خلوت ببرید.
  5. فریاد زدن، اعتراض کردن و قول دادن به اطاعت کردن را نادیده بگیرید.
  6. به او بگویید که روی صندلی بنشیند.
  7. وقتی که او ساکت نشست، زمان راشروع کنید (یک دقیقه برای هر سال سن کافی است)
  8. زمانی که مدت زمان به اتمام رسید (البته به شرطی که ۳۰ ثانیه آخر را آرام بوده باشد) به طرف وی برگردید و بگویید زمان اتاق خلوت تمام شده.
  9. مجددا دستور اولیه را از وی بخواهید که انجام دهد.
  10. اگر کودک باز هم اطاعت نکرد مجددا او را به اتاق خلوت ببرید.

محروم سازی موقت

با چه مشکلاتی در انجام محروم سازی موقت روبرو می شویم؟

اول اینکه، زمانی که به کودک می گویید باید به اتاق خلوت برود ممکن است بلافاصله دستور اولیه مورد نظر شما را انجام ندهد. با این وجود شما تسلیم نشوید، بلکه او را به اتاق خلوت بفرستید زیرا در غیر این صورت باعث بدآموزی کودک می شود.

دوم اینکه، ممکن است کودک برای رفتن به اتاق خلوت مقاومت نشان دهد. در این صورت، پشت کودک بایستید، دستها را روی بازوهایش قرار داده و او را از زمین بلند کنید و او را روی صندلی بنشانید.

مدت زمان اتاق خلوت بطور کلی یک دقیقه برای هر سال سن است ولی بستگی به آرام بودن کودک در این مدت نیز دارد. زمانی که تازه استفاده از اتاق خلوت را شروع کرده اید، کودک باید برای ۳۰ ثانیه آخر ساکت بوده باشد.

اگر هنوز مشغول جيغ زدن است صبر کنید تا آرام بشود. بتدریج مدت زمان آرام بودن قبل از اتمام محروم سازی را زیادتر کنید.

 

 

لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا