زوج و خانواده

مراحل سوگ

مهمترین مراحل سوگ از نظر دیوید گلدارد

دیوید گلدارد در کتاب خود تحت عنوان ” آموزش مهارت های خرد در مشاوره (به نقل از سیمین حسینیان )” فصلی را به نحوه مشاوره با مراجعانی اختصاص داده است که به نوعی فقدان و بنابراین سوگ را در زندگی خود تجربه کرده اند. فصل یاد شده بیشتر حول محور فقدان و شکست در روابط عاطفی می گردد.

بدین ترتیب او ابتدا مشکلات سوگ و فقدان مراجعان را به سه دسته زیر تقسیم می نماید :

 1. روابط مختل شده
 2. شکست در روابط معنی دار
 3. روابط از دست رفته

مراحل سوگ

نگارنده بر این عقیده است که یکی از مهمترین اقداماتی که هر مشاور در چنین موقعیتی می تواند انجام دهد آن است که به مراجع بفهماند حسی که او دارد کاملا عادی بوده و روال طبیعی فقدان و سوگ به شمار می رود.

پس از آنکه او ” خود افشایی ” را روشی مناسب در کار با مراجعانی از این قبیل به حساب آورده و مشاوران را از بکار بردن افراطی آن بر – حذر می دارد.

مراحل سوگ

مراحل سوگ

او سپس مراحل سوگ را چنین بر می شمرد:

 • ضربه
 • انکار
 • نشانه های هیجانی، روانی و جسمانی
 • افسردگی
 • گناه
 • عصبانیت
 • آرمانی ساختن
 • واقع گرایی
 • پذیرش
 • سازگاری مجدد
 • رشد شخصی

او پس از ذکر این مراحل، به توضیح هرکدام می پردازد که در اینجا به اختصار بدان می پردازیم.

مراحل سوگ

توضیح مراحل مربوط به سوگ

 • ضربه

معمولا اولین مرحله سوگ، ضربه است. ضربه می تواند در فقدان های ناگهانی و به ویژه مواردی که فرد خود را برای آن آماده نکرده است، طاقت فرسا باشد. شخص در این مرحله از انجام تمامی کارها دست می کشد، بی حس است، در گیجی به سر می برد و قادر به انجام هیچ کار سازنده ای نیست.

مراحل سوگ

 • انکار

پس از مرحله ضربه، مرحله انکار پیش می آید. فرد سوگوار نمی تواند آنچه را که برای او اتفاق افتاده است باور کند. این مرحله می تواند برای افرادی که شریک زندگی خود را از دست داده اند، بسیار طولانی شود.

بهترین راه برای آنکه به مراجع کمک شود تا مرحله انكار را پشت سر گذارد آن است که انتظارات مراجع از بازگشت دوباره همسرش را به او انعکاس داده و در ادامه با عبارتی عینی، واقعیتی را که خلاف این انتظار است، بیان نماییم.

مراحل سوگ

 • نشانه های هیجانی

از نشانه های هیجانی رایج میان افراد سوگوار می توان به موارد زیر اشاره کرد: افسردگی، نا امیدی، یأس و بی ارزشی، بی خوابی، عدم تمرکز، از دست دادن اشتها و بیماری قلبی

مراحل سوگ

 • احساس گناه

مراجع احساس گناه می کند چون به فرد از دست رفته نگفته است که چقدر او را دوست داشته است. برای کار اشتباهی که کرده است از او عذر خواهی نکرده است؛ در چنین مواردی باید به او اجازه داد تا به طور کامل به بررسی آنها بپردازد.

مراحل سوگ

 • عصبانیت

در مورد فردی که در حال مرگ است، عصبانیت متوجه پزشکان و پرستاران است. همچنین کسی که فردی را از دست داده است، احتمالا پزشک معالج را به سبب فوت عزیزش سرزنش خواهد کرد. عصبانیتی که متوجه خدا باشد می تواند برای افراد مذهبی احساسات گناه آلود فراوانی را سبب شود.

مراحل سوگ

 • آرمانی ساختن

فرد از دست رفته را به صورت كمال مطلوب و آرمانی تصور می کنند. ویژگی های منفی متوفی را فراموش می کنند. مرحله آرمانی ساختن یکی از مراحل معمول در سوگ است و مشاوران نباید مراجعان را به سرعت از این مرحله عبور دهند.

مشاور می تواند به آرامی از مراجع بپرسد که آیا متوفی صفت ناپسندی داشته است یا نه؟ مسلما او نیز یک انسان معمولی بوده است با نقاط ضعف و قوت خود.

مراحل سوگ

مراحل پایانی

مراحل پایانی را می توان به صورت تمایل فرد به پذیرش واقعیت دانست، او به جلو حرکت می کند و به عنوان یک انسان، زندگی جدیدی را برای خود به وجود می آورد. این امر می تواند برای برخی از مراجعان ترسناک باشد. مشاور باید روحیه مراجع را شاد کرده و به او کمک کند تا بر ترسش غلبه نماید.

مراحل سوگ

معناسازی و سوگ

گرچه ویکتور فرانکل با کتاب خود با عنوان ” انسان در جستجوی معنا ( 1946) ” یکی از شناخته شده ترین افراد در حوزه معنا سازی به کار می رود، اما روبرت نيمير کسی است که حق مطلب را به درستی در نظریات سوگ و مداخلات درمانی ادا کرده است.

او اعتقاد دارد روانشناسی سوگ، گوش سپردن به داستان های مراجعان از زندگی و عزیزان از دست رفته آن ها است.

باید بتوانیم با طرح سوالات مناسب، چشم اندازهای بیشتری را برای آنها بگشاییم و به آنها اجازه دهیم تا در صورت تمایل به رد این چشم انداز ها بپردازند.

مراحل سوگ

معنا درمانی از آنها می خواهد با نقل داستان هایی با معنا، زندگی خود را در دنیایی جدید تجسم کنند که از حضور فیزیکی و روانی فرد از دست رفته خالی است.

مشاوان در کار با چنین مراجعانی باید بدانند که این داستان ها می توانند صورت های متفاوتی به خود بگیرند و مراجعان نباید مشاوران را برای نقل داستان های واقعی و یا حقیقی تحت فشار قرار دهند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا