خودشناسی

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

در این قسمت با شگفتی های حافظه آشنا می شویم، سپس آن را به چهار دسته تقسیم می کنیم که در حقیقت نشان دهنده چهار نوع انسان در امر یادگیری است:

 • حافظه دیداری
 •  حافظه شنیداری
 • حافظه نوشتاری
 •  حافظه حسابگرانه (آماری)

امید که شما را در شناخت بهتر خویشتن و محیط، فرصت ها، تهدیدها، توفیق ها و همت ها یاری دهد. ان شاء الله. آیا تاکنون از خود پرسیده اید من چه نوع حافظه ای دارم؟

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

دنیای حافظه

حافظه به صورت قدرتی فوق العاده در تمام پدیده های هستی وجود دارد. حتی در جمادات، استعدادی وجود دارد که خواص خود را حفظ می کنند و در جهتی خاص که اساس نخستین آنها بر آن استوار است حرکت می کنند.

این مسئله که در گیاهان نیز وجود دارد، درحیوانات به گونه ای غریزی و قابل مشاهده آشکار می شود. قوی ترین نوع حافظه در انسان نهفته است، ولی در همه افراد یکسان نیست.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

تحقیقات علمی نشان می دهد:

 1. حدود ۹۹ درصد مردم از نیروی شنوایی و بینایی و لامسه و شامه و چشایی متعادل برخوردارند و حافظه های متوسط تا عالی دارند، اما شیوه های بهره گیری و انواع آن را نمی دانند.
 2. انسان در زمینه اندیشه و رشد قدرت هایی دارد. به گفته صاحب نظران بهترین و متخصص ترین افراد در زمان حیات خویش تنها از ۴ تا ۶ درصد این توان بالقوه استفاده می کنند و ۹۴ – ۹۶ درصد آن را با خود به سرای دیگر می برند.
 3. بایگانی، مانور، سرعت تطبیق بازیافت و تشخیص مغز چنان بالا و پیچیده است که ادعا می شود اگر بخواهیم مدل مغز را بر صفحه ای از کره زمین شبیه سازی کنیم و سلول های عصبی مغزی را به اندازه یک رشته نازک سیم الکتریکی قرار دهیم، به فضایی مکعب شکل در ابعاد ۳۵× ۳۵ کیلومتر نیازمندیم؛ چون هر انسان به تنهایی حدود ۱۰ میلیون سلول مغزی دارد.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

نکات دیگری درباره حافظه

حافظه هرگز نابود نمی شود. حتی کهنسالان و افرادی که از کندی حافظه رنج می برند، می توانند با پشتکار و شناخت نوع حافظه خوش به بازیافت آن پردازند.

نکته عمده در این خصوص آن است که عموما وقتی سن بالا می رود، یادگیری انسان بینشی تر می شود و این برخلاف سنین آغازین زندگی است که یادگیری مکانیستیکی و دقیق است.

بدین سبب درسنین بالا تا مطلب درک نشود و منظم در اختیار حافظه قرار نگیرد، حافظه نمی تواند آن را حفظ کند و در مواقع لزوم تحویل دهد.

جالب تر این که فیزیولوژیستها ادعا می کنند حافظه آشفته و بی نظم فشارهای روانی را افزون تر می سازد و حافظه منظم و دارای دیسیپلین از فشارهای روحی و فکری می کاهد. افزون بر این، بسیاری از زبان های مالی و فکری و اجتماعی با حافظه مرتبط است.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

زندگی دانشمندان و بهره مندی آن ها از حافظه

زندگی دانشمندان بزرگ نشان می دهد، بسیاری از آنان از روش های یادگیری، یادسپاری و بهره گیری بهینه از حافظه بهره می بردند و آن را به طریق شایسته و بایسته به کار می گرفتند. شماری از این بزرگان در آغاز راه افرادی ضعیف بودند، ولی با تلاش در همت و بکارگیری درست این نیروی بیکران، مرزها را شکستند و از رکود و جمود رهایی یافتند.

جابر و امام صادق

جابر بن حیان شاگرد فرهیخته حضرت امام صادق علی که در علم کیمیا ( شیمی) سرآمد ۶۰۰۰ دانشجوی مکتب جعفری بود، از حضرتش پرسید چرا انسان در پیری کم حافظه می شود؟

امام صادق فرمود: این مسئله همگانی نیست. آنچه فراموشی می آورد بکار نینداختن نیروی یادسپاری است. زیرا نیروی یادگیری چون دیگر نیروهای بدن انسان است، باید به کار گرفته شود تا توانمند گردد. جوان نیز اگر حافظه خود را نشناسد و به خوبی از آن بهره نگیرد به ضعف حافظه دچار می گردد.

ژرژ دوهامال می نویسد: حافظه را تحقیر نکنید، آن را تربیت کنید و به اطاعت و ادارید.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

تقسیم بندی کلی حافظه

در نگاه نخست حافظه دو نوع است:

 • کوتاه مدت (آنی)
 • بلند مدت

مطالبی که به حافظه کوتاه مدت سپرده می شود معمولا تا ۲۴ ساعت مانایی دارند و سپس محو می شوند. مکانیزم ما به گونه ای است که بسیاری از محفوظات حافظه کوتاه مدت را تا زمان یاد شده نگه می دارد و سپس حذف می کند. آنچه باقی می ماند به حافظه میان مدت می رود و اگر از درجه اهمیت بالاتری برخوردار باشد، مانند مشاهده یک تصادف به حافظه بلند مدت سپرده می شود.

گاه زمان نگهداری مطالب آموخته شده از ماه و سال فراتر می رود و تمام حیات انسان را در بر می گیرد و گاه – چنان که برای مثال در حفظ شماره تلفن آشنایان تجربه کرده ایم – بیش از پانزده دقیقه به درازا نمیکشد. چرا؟

زیرا شماره مذکور را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل نکرده ایم.

 

اختلاف حافظه انسان با یکدیگر در چیست؟

اختلاف حافظه آدم ها به حافظه بلند مدت بستگی دارد. ظرفیت این حافظه نامحدود است و هیچ انسانی نمی تواند ادعا کند دیگر برای یادگیری مطالب جدید جا ندارد.

حتی اگر عمر آدمی از مقدار موجود بیشتر باشد باز حافظه کنونی اش ظرفیت عجیب خود را به رخ می کشد. همه ما از حافظه مناسب برخورداریم. مهمترین مشکل، برنامه ریزی حافظه، اعتماد به حافظه و تربیت آن است.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

تقسیم بندی فردی حافظه

به طور کلی افراد در یادگیری، مطالعه و نگهداشت مطالب به ۴ دسته که در حقیقت نماینده ۴ نوع حافظه اند، تقسیم می شوند:

 1. حافظه شنیداری (سمعي)
 2. حافظه دیداری (بصری)
 3. حافظه نوشتاری (یدی)
 4. حافظه حسابگرانه (آماری)

باید یادآور شد بسیاری از مردم هنوز این چهار حافظه را نمی شناسند و حتی نمی دانند کدام یک از آنها در وجودشان قوی تر است. البته گاه ترکیبی از ۲ یا ۳ نوع حافظه در موضوعات مختلف علمی در فرد موجود است که باید آنها را شناخت و در جهت تقویت شان گام برداشت.

 

مهارت حافظه شنیداری (شنوایی)

افرادی که از راه شنیدن و تمرکز شنیداری به مرحله یادگیری پایدار می رسند، دارای حافظه شنیداری اند. این افراد دقیق تر از بقیه به صداهای جهان پیرامون گوش می دهند و تشخیص صداها نیز برایشان آسان تر است.

بدین سبب وقتی کسی که یک یا دو بار با آنها سخن گفته، با آنان ارتباط تلفنی برقرار می کند، بی درنگ صدایش را تشخیص می دهند. اینان همیشه صداها، آهنگ ها، اصوات و گفت و گوها را با هم می سنجند و یادآور می شوند: فلان صدا شبیه فلان چیز است، صدای این دو نفر شباهت دارد؛ این آهنگ را قبلا شنیده ام و چقدر دقیق کپی برداری شده است.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

افراد شنیداری در کودکی

این افراد در کودکی نیز قابل تشخیص اند. آنها در کودکی با صدای بلند سخن می گویند و میزان دقت و استماع مخاطب برایشان مهم است. حتی اگر مخاطب به دیدگانشان خیره شود، چنانچه احساس کنند به آنها توجه ندارد، معترض می شوند، سکوت پیشه می سازند یا لب به شکوه می گشایند و استدلال مخاطب را به شما می نگریستم و به دقت گوش میکردم – باور نمی کنند.

این دسته از افراد هنگام تدریس معلم چشم ها را می بندند، به جایی خیره می شوند یا سر را پایین می اندازند و به دقت گوش می دهند. افزون بر این، گاه زیر لب سخنان استاد را تکرار می کنند. گاه معلمان محترم این افراد را به خطا از حالات یاد شده باز می دارند و کردارشان را نشانه بی توجهی می پندارند، در حالی که این حالات برای این گونه حافظه ها جزتمرکز معنایی ندارد.

آهنگ، طنین، سرعت، صلابت و کیفیت صدا برای این افراد بسیار مهم است. نابینایان بیش از دیگران از این حافظه بهره می برند و در حقیقت فقدان بینایی را با آن جبران می کنند.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

نشانگان رفتاری مهارت حافظه شنیداری

افرادی که در یادگیری بیشتر از حافظه شنیداری استفاده می کنند، از نشانه های رفتاری زیر بهره می برند:

 1. بیشتر به واژه های سمعی تکیه دارند.
 2. اغلب هنگام فکر کردن به اطراف خود می نگرند.
 3. پرطنین صحبت میکنند و گاه بیانشان بر حرکاتشان غلبه دارد.
 4. معمولا دست خود را تا نیمه کمر بالا می آورند و با آن ژست می گیرند.
 5. عموما بیش از دیگران می پرسند.
 6. وقتی مخاطب قرار می گیرند به نقطه ای خیره می شوند و حرکات سر و چهره شان علائم پرسش، پذیرش و تأیید و تعجب را تداعی می کند.

تکیه های کلامی

این افراد در جملات خویش معمولا به واژه ها و عبارات سمعی بیشتر توجه دارند و از آنها استفاده می کنند.

برای مثال، آن طور که شنیدم، به ذهنم می رسد، درک کردم، فهمیدم، اعلام کردم، شرح دادم، مذاکره کردم، صدا کردم، اعتراض کردم غرغر کردم، سکوت کردم، کم صحبت کردم و سلیس بود.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

ده مهارت برای گوش دادن مؤثر (حافظه شنیداری)

نیکولاس، از صاحب نظران یادگیری و آموزش، برای استماع مؤثر و بهره صحیح از حافظه شنیداری ۱۰ مرحله برمی شمارد:

 1. در حالی که گوش می دهید، بر یافتن زمینه هایی که مورد علاقه شما است و آنها را مفید می یابید، تمرکز کنید.
 2. به جای پرداختن به روش ارائه، با دید پرسشی به محتوای مطالب ارائه شده بنگرید و بیشتر درباره شان قضاوت کنید.
 3. از قضاوت زودرس درباره مطالب بپرهیزید و آن را به تعویق افکنید، چنین حالتی باعث می شود تحلیلگر باقی بمانید.
 4. بر نظرهای اصلی ارائه شده بوسیله سخنران یا مدرس تمرکز داشته باشید.
 5. در گوش دادن انعطاف پذیر باشید.
 6. در جهت گوش کردن مؤثر بکوشید و از رمزگذاری ذهنی استفاده کنید.
 7. مقاومت در برابر عوامل اخلالگر فیزیکی، روانی و انسانی را از یاد نبرید. هر کدام از این عوامل می توانند حواس شما را مشغول کنند و از صحنه فعال ذهنی شما صحن های منفعل پدید آورند.
 8. در برابر واژه ها و اطلاعات جدید به جست و جوی معنا بپردازید و ذهن خود را بکاوید یا آنها را در جایی یادداشت کنید و استمرار استماع مؤثر را از دست ندهید. برای مثال اگر وسط بحث کلماتی مانند پارادایم، لیبرالیسم و هرمنوتیک را ناآشنا یافتید، بهترین راه، یادداشت آنها و ادامه دادن به شنیدن فعال است.
 9. با آگاهی از جانبداری ها و محدودیت تجارب خویش، فکر خود را بر نظرهای جدید گشوده نگهدارید و هرگز مطالب را با تعصب کور، یک سویه و جانبدارانه تفسیر نکنید، یعنی همیشه منتظر باشید بعد چه می شود.
 10. قبل از استماع سخنرانی یا درس استاد، مدت آن را دریابید و از نظر روانی، خود را برای شنیدن مطالب در آن مدت آماده سازید.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

مهارتهای استفاده از حافظه شنیداری

 • از آنجا که معمولا بلند خواندن و گوش دادن به مطالب به یادگیری می انجامد، بهتر است به جای بلند خوانی، زمزمه خوانی تجربه و جایگزین شود تا با مصرف انرژی کمتر اطلاعات بیشتر بدست آید. بلند خوانی، افزون بر مزاحمت، به صرف انرژی بسیار و خستگی زود هنگام می انجامد.
 • محيط خلوت، دوری از سر و صداهای مزاحم و نور کافی و دوری از عوامل بازدارنده بسیار مهم است.
 • بهتر است برای استماع بهتر و جامع تر در حد امکان نزدیک استاد نشست.
 • چون اطلاعات به صورت فله ای (بسته بندی) وارد مغز می شود، برای آن که منظم (دسته بندی شده) جایابی و طبقه بندی شوند و یادگیری پایدارتر گردد، با آنچه شنیده یا خوانده می شود، به صورت پرسشی برخوردگردد.
 • ضبط درس و استماع مجدد آن بسیار مفید است.

بازگو کردن همه درس یا مطالب مهم آن به وسیله خود فرد، ضبط آن و سپس گوش سپردن به آن در فواصل زمانی مختلف، به ویژه در دروس نظری و بالاخص در زبان های انگلیسی، عربی و قواعد، بسیار سودمند است.

نکات دیگر

 • برای گفت و گو با این مخاطبان نباید در تاریکی یا نقطه کور و تار و مبهم قرار گرفت.
 • برای این افراد، لبهای گوینده، فیزیک جسمی و تن صدای وی بسیار مهم است.
 • سخنرانان دارای قوت کلام، برای این افراد مطلوبیت بسیار دارند.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

شیوه زمان شکن و کاربردی

برای این افراد شیوهای بسیار قوی وجود دارد که از دیرباز در حوزه های علمیه رواج داشته است. این روش که امروزه اصطلاحأ حریف تمرینی یا مباحثه نظری خوانده می شود، روش بحث و تکرار است. در این باره عبارت زیر نزد حوزویان شهرت دارد: «الدرش حرف والتكرار الف». درس سخنی است و تکرار هزار مرتبه آن را غنی می سازد.

نکته مهم در این روش، استفاده از حریف یا مباحث مناسب است. این فرد نباید، از نظر توان علمی با شما فاصله زیاد داشته باشد و بهتر است هم سطح یا کمی بهتر شمرده شود، چون حریفان و هم بحنهای قوی و مستعد، افراد ناتوان تر را ابزار تکرار درس خویش می سازند.

هم بحث بسیار ضعیف، انگیزه ها را نابود می کند، گرچه افراد ناتوان باید برای رشد و ارتقای خویش هم بحث متوسط برگزینند.

نکته

حافظه به صورت قدرتی فوق العاده در تمام پدیده های هستی وجود دارد و قوی ترین نوع آن در انسان نهفته است؛ ولی در همه افراد یکسان نیست. به طور کلی افراد در یادگیری مطالعه و نگهداشت مطالب به ۴ دسته که در حقیقت نماینده ۴ نوع حافظه اند تقسیم می شوند. در قسمت قبل از حافظه شنیداری صحبت شد و حال نوبت به حافظه دیداری می رسد.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

مهارت حافظه دیداری (بصري)

افرادی که از راه دیدن و تمرکز روی صفحه و تصویربرداری از مطالب بهتر می آموزند نگه می دارند، یادآوری می کنند و مطالب را دوباره به صحنه فعال ذهن خود می آورند، از این حافظه برخوردارند. امروزه عقیده بر این است که بیش از ۷۰ درصد آموخته ها و تجارب از طریق چشم بدست می آید.

این دسته از افراد جهان را به صورت تصاویر ادراک می کنند و حتى آدرس ها را بر مبنای نشان های فیزیکی می آموزند.

برای مثال به یاری نشانه های ذهنی ای که از اماکن اطراف، تابلوها، مغازه ها و ادارات می سازند، مکانی خاص را به خاطر می سپارند. این افراد در کودکی نیز قابل تشخیص اند، یعنی وقتی تازه زبان می گشایند، هنگام گفت و گو با بزرگترها در چشمان طرف مقابل ژل می زنند.

جالب این که وقتی طرف صحبتشان به چشم و چهره آنها نمی نگرد با دستان کوچکشان چهره اش را به سمت خویش می گردانند و می گویند: بین، ببین! و تا مخاطب نگاهشان نکند، سخن نمی گویند.

این گروه در دوران تحصیل به چهره استاد بسیار می نگرند و حتی گاه مطالب درس را با حرکات استاد کد گذاری می کنند و به حافظه می سپارند. این حافظه به راحتی قابل توسعه است. می توان بیشتر مطالب درسی را به یاری تصویر به یاد سپرد و هر صفحه را به صورت تصویری در حافظه نگهداری کرد.

بارها اتفاق افتاده است، هنگام بیرون آمدن از جلسه امتحان، دیده ایم دوستان ما درباره خاستگاه پرسشی خاص گفت و گو می کنند، برای مثال رضا به علی می گوید: سؤال ۵ از کجا آمد؟ علی نیز اظهار بی اطلاعی می کند، ولی سعید می گوید: صفحه ۸۰ آنها به صفحه ۸۰ مراجعه می کنند و پرسش و پاسخ را دقیقا می یابند. شاید خود سعید نیز نداند حافظه بصری با دیداری فوق العاده دارد و اگر آن را تربیت و تقویت کند، در یادسپاری مطالب توفيق فزون تر می یابد.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

داستانی از ابن سینا

گروهی از افراد بی آن که بدانند . از این نوع حافظه سود فراوان می برند و فکر خود را خسته نمی کنند. یکی از نویسندگان درباره حافظه ابوعلی سینا چنین نگاشته است: وقتی ابن سینا به اصفهان پناه آورد، عالمان از او خواستند نسخه ای از کتاب قانون را به آنها دهد.

شیخ گفت آن کتاب را نیاورده ام، ولی صفحه صفحه اش را به خاطر دارم. آنگاه قانون را برای علاقمندان بازگفت و آنان به نوشتن پرداختند.

نشانگان رفتاری

افرادی که حافظه دیداری دارند، از ویژگی های زیر بهره می برند:

 1.  وقتی صدایی میشنوند به طرف بالا نگاه می کنند.
 2. با سرعت سخن می گویند و آهنگ صداشان بلند است.
 3. هنگام صحبت دستها را حرکت می دهند و به طرف بالا می گیرند.
 4. به سرعت نفس می کشند.
 5. اصطلاحأ تصویری صحبت می کنند.
 6. در بکار بردن تشبيه، تمثیل، تخیل و صحنه پردازی مهارت فوق العاده دارند. آنها علاوه بر این که خود را در صحنه می یابند، چنان سخن می گویند که دیگران نیز خود را در صحنه مورد نظر احساس می کنند. اگر داستان می گویند، شنونده را در کوچه پس کوچه های داستان راه می برند.
 7. در نوشتن انشاء، نامه، خاطره و …. به انعکاس صحنه ها، شفاف ساختن فضا و تصویر کردن بسیار گرایش دارند.
 8. در چهره شناسی بسیار موفقند و گاه فردی را بعد از سال ها از طریق چهره می شناسند، بی آن که نامش را به خاطر آورند.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

تکیه های کلامی

این گروه در جملات خویش از واژه های زیر بسیار بهره می برند: دیدن، نگاه کردن، . آيين حفظ و منعکس کردن، چشم انداز، هدف، درخشان، شفاف، تصور، ترسیم، انعکاس، عکس، تصویر، مثل، مانند، نور و تابش

شیوه های استفاده بهتر از حافظه دیداری

 • تمرکز نگاه با جملات و پاراگراف ها و سپس بستن چشم ها و انعکاس مطالب عمده به ذهن و نگاه مجدد به آن.
 • تلفيق مطالب با تصویرها، شکل ها، نمودارها، جداول، نشانه ها و شمارههای صفحات.
 • علامت گذاری معنادار از خط کشی ساده زیر کلمات تا علائم ابتکاری مانند و..
 • مطالعه و تلاش در احضار صفحه ای و پاراگرافی مطالب مطالعه شده بعد از هر پانزده دقیقه.

 

در آموزش این افراد نیز باید از کتاب های دارای نمودار و تصویر و جدول و نیز أیک، ویدئو، CD و فیلم های آموزشی استفاده شود.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

مهارت حافظه نوشتاری (یدی) و احساسی

افرادی که از راه نوشتن و لمس و دسته بندی منطبق بر ذوق خود بهتر یاد می گیرند، از حافظه نوشتاری و احساسی بهره می برند.

واکنش فیزیکی این افراد بیشتر است و جالب این که در زمان تحصیل گاه سخنان معلم را به صورت جامع و با حداکثر توان یادداشت و نگهداری می کنند. البته تأثیر نوشتار بر یادگیری بدیهی است و بعضی افراد از این طریق بیشتر و کامل تر یاد می گیرند.

پیامبر اکرم و می فرماید: «العلم وخشئ قيدوه بالكتابة؛ دانش سرکش است؛ آن را با نوشتن به بند کشید».

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

نشانگان رفتاری در حافظه نوشتاری

این دسته از افراد غالب:

 • هنگام اندیشیدن به سمت پایین و راست خود می نگرند.
 • حرکات دست، تغییرات چهره و اعمال جسمانی انسان بسیار است.
 • صدایی عمیق دارند و کلمات را شمرده بیان می کنند.

تکیه های کلامی

این دسته از افراد عموما در گفتارشان به واژه ها و عبارات زیر توجه می کنند: نوشتم، دسته بندی کردم، بالا و پایین، پیوند، در دست گرفتن، لذت بردن، احساس کردم، لمس کردم، لغزیدن، اتصال و…

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

شیوه های استفاده بهتر از حافظه نوشتاری و احساسی

 1. این افراد اگر با فنون خلاصه نویسی و چکیده برداری آشنا شوند، بسیار موفقند.
 2. معمولا توصیه می شود این افراد ابتدا مطالب را مطالعه و علامت گذاری کنند و سپس آن را در قالب و چوب چکیده و خلاصه کنند.
 3. عادت کردن این افراد به چکیده منظم و مرتب و دسته بندی شده بسیار مطلوب است.
 4. اگر کسی حس کند حافظه نوشتاری اش در بعضی از دروس قوی است، حتما باید با تمرین خلاصه نویسی آن را غنی تر سازد و بکوشد مطالب را در قالبهای غیر یکنواخت خلاصه کند. جالب این که کم کم خود فرد روش هایی ابتکاری بکار می برد.
 5. یکی از مسائلی که بسیار تجربه شده، نگاشتن چکیده مباحث هر صفحه در حاشیه آن صفحه است.
 6. دانش آموزان و دانشجویانی که با آزمون های چهارجوابی رو به رو می شوند، می توانند با بهره گیری از روش چکیده دروس، دست کم به حدود ۵۰ درصد پرسش های آزمون دست یابند.

نمونۂ عملی

در سال ۱۳۷۲ کار چکیده برداری با روش نوشتاری جامع را روی کتاب روانشناسی تربیتی دکتر علی اکبر سیف که از منابع کارشناسی ارشد بود، انجام دادم و از ۷۰۰ صفحه آن حدود ۹۸ صفحه مطالب خلاصه شده استخراج کردم. هنگام آزمون دریافتم ۲۸ پرسش امتحان در چکیده مطالب نگاشته شده است.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

مهارت حافظه حسابگرانه، منطقی و استدلال گر

این دسته از افراد اطلاعات آموخته شده را به قالب های کوچکتر تقسیم می کنند. جالب این که گاه فقط بخش های مهم پاسخ پرسش را می آموزند و از مکانیسم درون آماری بهره می برند. این افراد مطالب تقسیم بندی شده را خیلی بهتر یاد می گیرند و به (عملیات مرحله ای) و فلوچارتی علاقه نشان می دهند.

نشانگان رفتاری در حافظه حسابگرانه

 • گفتار این افراد با منطق و استدلال آمیخته است.
 • وقتی به فکر فرو می روند، معمولا به پایین و یا چپ می نگرند.
 • لحن صداشان آهسته و آرام است و از شیوایی سخن بهره مندند.
 • حرکات دستشان اندک است.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

تکیه های کلامی

این افراد عموما، در گفتار و نوشتار خویش، به واژه های زیر بسیار اشاره می کنند:

آموختن، در نظر گرفتن، به ذهن خطور کردن، عمل کردن، آگاه کردن، آگاه بودن، تصور کردن، تشخیص دادن، تصمیم گرفتن، قدردانی کردن، حدس زدن، تجربه کردن، تولید کردن، جدی بودن، فهمیدن و….

شیوه های استفاده بهتر از حافظه حسابگرانه

این گروه باید:

 1. مکانیسم یادگیری خود را بر ریز کردن صحیح مطالب متمرکز سازند.
 2. مطالب علمی و قواعد و اصول مختلف را که به صورت انشایی نگاشته شده، به قالب های عددی و مرحله ای تبدیل کنند.

مهارت های استفاده از انواع حافظه ها

سخن پایانی

اغلب افراد از هر چهار حافظه یا سیستم یادگیری بهره می برند و اصطلاحا حافظه های ترکیبی دارند، ولی:

 1. افراد تنها به یکی از حافظه ها بیشتر گرایش نشان می دهند.
 2. در دروس و مطالب علمی گوناگون معمولا حافظة سمعی و نوشتاری بیشتر خود را می نمایانند؛ برای مثال در دروس نظری حافظه سمعی و در دروس متریک (ریاضی و هندسه و…) حافظه نوشتاری.
 3. خلقت آدمی چنان است که میتواند از همه حافظه های یاد شده بهره گیرد.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بسته میباشد
دکمه بازگشت به بالا