اختلالات روانشناختیسلامت جسم

مهارت تحلیل خود و موقعیت

آنچه که امروزه به «مهارت های زندگی» مشهور است، حاصل کار پژوهشگران عصر حاضر نیست. بلکه بسیاری از این مهارت ها در لابلای تعالیم الهی و به خصوص در قرآن کریم و احادیث معصومین بیان شده است.

تلاش برای « برقراری ارتباط مفید و مؤثر با دیگران »، « خودشناسی » و « توجه به ارزش ها »، که از فصول اصلی درس مهارت های زندگی است، به کرات در آیات قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و احادیث منقول از سایر معصومین مورد تأکید قرار گرفته است.

عبارت مشهور «من عرف نفسه، فقد عرف ربه» از امام علی سر لوحه بهره مندی از یک زندگی مطلوب و مؤثر است. مهارت های زندگی بدون «خودشناسی» بی معناست.

هرگاه مجموعه مهارت های زندگی را در نظر بگیریم و همه آنها را در یک نگرۀ  کلی مورد ملاحظه قرار دهیم، خواهیم دید که تقریبا هیچ موردی از آنها در تعالیم قرآن کریم و بزرگان دین ناگفته نمانده است.

روان شناسان نیز این مهارت ها را در عمل و بر اساس برنامه ریزی های پژوهشی مدنظر قرار داده و برای اثبات آن تعالیم الهی، شواهد عینی ارائه کرده اند.

مهارت تحلیل خود

مهارت تحلیل خود و موقعيت

بسیاری از علوم و به ویژه علوم انسانی، بنابر قلمرو مطالعات خود، بخشی از آسیب های فردی و اجتماعی را مورد مطالعه قرار می دهند و به تناسب استدلال های علت شناختی روش های درمانی و پیشگیری ویژه ای پیشنهاد می کنند.

در دهه های اخیر، روان شناسان در بررسی اختلالات رفتاری و انحرافی اجتماعی، به این نتیجه رسیده اند که بسیاری از اختلالات و آسیب ها، در ناتوانی برخی افراد در تحلیل های «خود» و «موقعیت» خود ریشه دارند.

بدین ترتیب، حال که نمی توان مانع تغییرات و پیچیدگی های جامعه و گسترش روابط اجتماعی و بین فردی شد، راهی جز آماده کردن افراد و به خصوص نسل نوخاسته  برای روبه رو شدن با موقعیت های دشوار زندگی جدید باقی نمی ماند.

مهارت تحلیل خود

با این استدلال است که روان شناسان، با حمایت سازمان های ملی و بین المللی برای پیشگیری از بیماری های روانی و کجروی های اجتماعی، آموزش « مهارت های زندگی» را در سراسر جهان و در سطح مدارس آغاز کرده اند.

انتخاب عنوان «آموزش مهارت های زندگی» نیز بر همین اساس است و ما ضمن باور عمیق به کارآیی این مهارتها، به همراهی و همکاری مشاوران و اساتید گرامی و سایر همکاران ارجمند با مخاطبین انتظار داریم تا شاهد نسلی پر از مهارت باشیم.

مهارت تحلیل خود

مهارت شناخت خویشتن (خودشناسی)

خودشناسی اساس موقعیت شناسی است و کسی که خود را بهتر بشناسد زمان، مکان و شرایط زمانه را بهتر می شناسد. زیرا انسان با پیرامونش تعریف می شود.

 

 

 

لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا