اختلالات روانشناختی

اختلال دلبستگی واکنشی

اختلال دلبستگی واکنشی یک اختلال روانی در کودکان است که نه تنها از نظر روحی بلکه از نظر جسمی نیز کودک را تحت تأثیر قرار می دهد.

کودک به طور طبیعی و غریزی به والدین و مراقبان وابسته است. این دلبستگی در واقع به منظور برآوردن نیازهای فرزند اول (غذا ، مراقبت و مهربانی) در او شکل می گیرد.

کودکی را تصور کنید که ارتباط عاطفی بسیار ضعیفی با والدین خود دارد و تمایلی به مراقبت از مراقبین خود ندارد.

به ندرت پیش می آید که این کودک هنگام ناراحتی و گریه به والدین خود نزدیک شود و اگر او را در آغوش بگیرند ، واکنش مثبتی از خود نشان نمی دهد.

اینها ساده ترین علائم اختلال دلبستگی واکنشی هستند.

هیجانات منفی خود را به صورتی بروز می دهند که قابل توجیه نیست.

این اختلال سبب شناختی مشترکی با غفلت اجتماعی دارد. اغلب با تاخیرهای رشدی، مخصوصا تاخیرهایی در زبان و شناخت اتفاق می افتد.

اختلال دلبستگی واکنشی نوعی وضعیت نادر و جدی است که کودک و یا طفل ارتباط سلامتی با والدین و یا سرپرستان خود برقرار نمیکند و دلبستگی متناسبی نسبت به انها ندارد.

این بیماری در صورتی بوجود می اید که نیاز های اولیه کودک به راحتی براورده نشوند و کودک نتواند ارتباطات پر احساس و دائمی و سرشار از حمایت را با دیگران ایجاد نماید .
این کودکان پس از درمان میتوانند ارتباطات سالم تر و با ثبات تری را با دیگران برقرار نمایند.

روش های درمانی اختلال دلبستگی واکنشی شامل ارتباط مثبت بین کودک و پرستار ،محیط پرورش دهنده ،مشاوره ی رواشناسی و یا اموزش پرستار و والدین است .

ملاک های تشخیص اختلال دلبستگی واکنشی در DSM5

A. الگوی مداوم رفتار بازداری شده، از لحاظ هیجانی کناره گیر نسبت به مراقبت کنندگان بزرگسال که با موارد زیر آشکار می شود:
۱ کودک وقتی ناراحت است به ندرت یا خیلی کم تسلی می جوید.
۲ کودک وقتی ناراحت است به ندرت یا خیلی کم به تسلی پاسخ می دهد.
B. اختلال اجتماعی و هیجانی مداوم که با حداقل دو مورد زیر مشخص می شود:
۱ پاسخ دهی اجتماعی و هیجانی خیلی کم به دیگران.
۲ عاطفه مثبت محدود
۳ دوره های تحریک پذیری، غمگینی یا بیمناکی توجیه نشده که حتی در مدت تعامل با مراقبت کنندگان بزرگسال که تهدیدآمیز نیستند، آشکارند.
C. کودک الگوی مراقبت ناکافی مفرط را تجربه کرده که با حداقل یکی از موارد زیر ثابت می شود:
۱ غفلت یا محرومیت اجتماعی به شکل برآورده نشدن مداوم نیازهای هیجانی اساسی برای تسلی، تحریک و محبت توسط بزرگسالان مراقبت کننده.
۲ تغییرات مرکر مراقبت کنندگان اصلی که فرصت تشکیل دادن دلبستگی های با ثبات را محدود می کنند (مثل تغییرات مکرر در مراقبت توسط والدین رضاعی).
۳ بزرگ شدن در محیط های غیر عادی که فرصت برقرار کردن دلبستگی های انتخابی را شدیدا محدود می کنند (مثل موسساتی که نسبت بالای کودک – به – مراقبت کننده دارند).
D. فرض شده که مراقبت در ملاک c مسبب رفتار آشفته در ملاک a است (مثلا اختلالات در ملاک a بعد از فقدان مراقبت کافی در ملاک c شروع می شوند).
E. این ملاک ها برای اختلال طیف اوتیسم برآورده نمی شوند.
F. این اختلال قبل از ۵ سالگی آشکار است.
G. کودک سن رشدی حداقل ۹ ماهه دارد.
مشخص کنید اگر:
مداوم: این اختلال بیش از ١٢ ماه ادامه داشته است.
شدت کنونى را مشخص کنید
اختلال دلبستگى واکنشى هنگامى به صورت شدید مشخص مى شود که کودک تمام نشانه هاى این اختلال را آشکار سازد به طورى که هر نشانه در سطح نسبتا بالایى آشکار شود.

اختلال دلبستگی واکنشی

 

سبب شناسی اختلال دلبستگی واکنشی

یکی از عوامل مهم در سبب شناسی اختلال دلبستگی واکنشی عدم توجه به نیازهای کودک می باشد.

این در صورتی است که  افسردگی، سن پایین و مشکلات مربوط به مصرف مواد در مادران این کودکان دیده می شود.

علائم مشاهده شده ممکن است به علت ژن ها باشد. علائم آن احتمالا توسط منابع دیگر از دلبستگی دوران کودکی ایجاد می شود و ممکن است RAD به عنوان “اختلال دلبستگی” نامشخص باشد.

شواهد بدی وجود دارد که نشان می دهد که دلبستگی دلیل واقعی RAD است.

اطفال و کودکان به محیطی سرشار از حمایت و ثبات نیاز دارند تا بتوانند امنیت و اعتماد را تجربه نمایند .ممکن است نیاز های اولیه انها به خوبی براورده شود به عنوان مثال زمانی که کودکی گریه میکند ،میتوان باتوزیع ارتباطات عاطفی مانند تماس چشمی و لبخند و نوازش ،به نیاز او برای تعوض پوشک و یا تغذیه پاسخ داد .
در صورتی که نیاز های کودک نادیده گرفته شوند و یا پاسخ احساسی والذین به این نیاز ها کافی نباشد ،نمیتوان ارتباط ثابتی را با والدین خود برقرار نماید و یا ارامش و پشتیبانی را حس نماید .
بیشتر کودکان انعطاف پذیر هستند و این امکان وجود دارد که کودکانی که نادیده گرفته شده اند ،در یتیم خانه بزرگ شده اند و یا چندین سرپرست داشته اند هم بتوانند ارتباطات سالمی را برقرار نمایند .هنوز دلیل بروز این اختلال در عده ای و عدم بروز ان در سایر کودکان مشخص نشده است .
تئوری های متفاوتی در خصوص این اختلال و دلایل ان وجود دارد و به منظور درک بیشتر این حالت و بهبود تشخیص و درمان و گزینه های درمانی به درک بیشتری نیاز است .

همه گیرشناسی اختلال دلبستگی واکنشی

شیوع این اختلال مشخص نمی باشد. این اختلال اغلب در کودکانی که در نهاد ها پرورش یافته اند از قبل دیده می شود. روی هم رفته این اختلال به ندرت دیده می شود.

 

درمان اختلال دلبستگی واکنشی

درمانهای موجود برای RAD معمولاً درمانهای مبتنی بر دلبستگی است.

شاید شناخته شده ترین این درمان ها ، درمان باشد که به درمان عصیانگری یا خشم درمانی نیز معروف است. این توسط یک درمانگر یا متخصص پزشکی ارائه می شود که کودک را از نظر جسمی محدود می کند.

انتظار می رود کودک طیف وسیعی از احساسات را تجربه کند تا زمانی که بتواند مقاومت کند.

در درمان Rebirthing ، با قرار دادن بدن نوزاد روی بالش و شبیه سازی یک پتو در اطراف سر تا رحم ، نوزاد را تحت فشار قرار می دهند.

به او گفته شد که بالش ها و پتوها را فشار دهد تا تولدش را تغییر دهد. انجمن روانپزشکی آمریکا و آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکا به درمانگران توصیه می کنند هنگام استفاده از این روش های درمانی و تولد مجدد احتیاط کنند.

اختلال دلبستگی واکنشی

چنین تکنیک هایی علوم شبیه سازی محسوب می شوند و شواهدی برای کاهش علائم مرتبط با اختلال دلبستگی واکنشی وجود ندارد.

انتقال این کودکان به محیط عادی ، خانواده درمانی ، بازی درمانی و آموزش در زمینه دانش و زبان از جمله درمان های این اختلال است.

کودکان مبتلا به اختلال دلبستگی واکنشی توانایی و ظرفیت ایجاد دلبستگی را دارند ، اما این توانایی با تجربه آنها به چالش کشیده می شود.

بهترین درمان موجود برای این کودکان ایجاد محیطی سرشار از عشق ، حمایت ، ثبات و روابط مثبت با مراقبین مناسب است.
هیچ درمان استانداردی برای اختلال دلبستگی واکنشی وجود ندارد ، اما درمان باید شامل مراقب ، والدین و کودک باشد.

درمان زودهنگام می تواند نتایج را بهبود بخشد. اهداف این درمان ها اطمینان از موارد زیر است:
• محیطی امن و پایدار برای کودک داشته باشید
• ایجاد روابط مثبت با والدین و سرپرستان کودک
استراتژی های درمانی شامل موارد زیر است:
• با مراقبت و واکنش مناسب و تربیت مناسب ، رشد کودک را بهبود بخشید
• استفاده از مراقبین یا پرستاران منظم برای ایجاد یک محیط پایدار برای کودک
• ایجاد یک محیط مثبت ، انگیزشی و تعاملی برای کودک
• توجه به نیازهای مناسب برای بهداشت و ایمنی و محل استقرار کودکان
سایر خدمات مفید برای کودک و خانواده او عبارتند از:
• مشاوره روانشناسی فردی و خانوادگی
به والدین یا سرپرستان در مورد این اختلال آموزش دهید
• کلاسهای آموزش مهارتهای والدین
تکنیک های بحث برانگیز و متناقض
آکادمی روانپزشکی بزرگسالان و کودکان آمریکا ، انجمن روانپزشکان کودکان آمریکا و انجمن حرفه ای خشونت علیه کودکان آمریکا از درمان خطرناک و اثبات نشده اختلال دلبستگی واکنشی انتقاد می کنند.
این تکنیک ها شامل روش هایی است که در آن کودک مجبور می شود مقاومت خود را در مورد دلبستگی بشکند.

نظریه اثبات نشده علت این اختلال. این اقدامات متناقض می تواند صدمات جسمی و روانی به فرد وارد کند و منجر به مرگ ناگهانی شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا