تست روانشناسی

مهارت روحیه شناسی

از راه های مختلف توجه همسرتان را به خود جلب کنید. خواه با پوشیدن یک لباس زیبا، خواه با پختن یک کیک یا حتی با ارائه یک فكر قشنگ. وقتی سعی می کنید توجه او را به خود جلب کنید، او به ظرافت رفتاری شما دقیق تر می شود.

جذاب تر از گذشته به نظرش خواهید رسید. به روش های مختلف که بلد هستید توجه او را به خود جلب کنید لازم نیست برای این کار خرج کنید، خیلی ساده است:

 • سعی کنید جذاب تر به نظر برسید.
 • ایده های تازه ای برای بهتر شدن زندگیتان ارائه دهید.
 • حرف هایی بزنید که همسرتان را خشنود کنید.
 • از بوهای خوش برای عطرآگین کردن خود استفاده کنید.
 • از همسرتان تعریف کنید.

مهارت روحیه شناسی

مهارت کاربردی

چند خصلت روانی در مردها هست که اگر به آنها توجه شود می توان برای همیشه دل او را در دست داشته باشید و آرامش روانی فضای زندگی زناشویی خود را تامین نمایید.

یکی از این رموز آن است که مردها دوست دارند تشویق شوند. تشویق به آنها چنان قدرتی می دهد که حاضرند برای تأیید درستی نظر شما قویتر از آنچه هستند عمل کنند.

مهارت همسرشناسی

همسر خود را تا چه اندازه می شناسید؟

یکی از روان شناسان می گوید هر چه شناسایی زن و شوهر از یکدیگر بیشتر باشد بهتر می توانند در کنار هم با حسن تفاهم و آرامش زندگی کنند.

او چهار مسئله مهم را در این باره موثر دانسته است. این چهار مسئله عبارتند از:

 1. اطلاع از چگونگی زندگی گذشته همسر؛
 2. آشنایی به وضع جسمی و روحی او
 3. دانستن مسائل مورد علاقه همسر و چیزهایی که با آن مخالف است؛
 4. اطلاع از آرزوها و اهدافی که آنها را دنبال می کند.

مهارت روحیه شناسی

 • الف ) سوابق و زندگی گذشته:

روان شناس مزبور می گوید: وقتی ما با کسی ازدواج می کنیم با آنچه همسر ما از گذشته با خود دارد سروکار داریم. با دانستن این گذشته می توانیم در مواقع ضروری موقعیت و وضع او را بهتر درک کنیم.

سؤالات:

 1. آیا از تاریخ و محل تولد همسرتان اطلاع دارید؟
 2. تلخ ترین خاطره او از دوران کودکی کدام است؟
 3. بزرگترین موفقیت او قبل از ازدواج با شما کدام است؟
 4. به کدام یک از افراد خانواده خود بیشتر علاقه دارد؟

مهارت روحیه شناسی

 •  ب) آشنایی به وضع جسمی و روحی:

توجه به وضع ظاهر و چگونگی سلامت همسر نشانه علاقه زیاد به او بوده، باعث خوشحالی او می شود. مثلا اظهار نظر درباره مدل لباس یا فرم موی سر در روحیه او اثر می گذارد. پاسخ به سوالات زیر توجه شما را نسبت به همسرتان نشان می دهد.

سوالات:

 1. معمولا همسر شما چه رنگ لباس می پوشد؟
 2. وزن بدن او در چه حدود است؟
 3. آيا لطيفه ای را که او چندی قبل گفته است به خاطر دارید؟
 4. بهترین خاطره او در زندگی با شما (غير از نامزدی و ماه عسل) کدام است؟

مهارت روحیه شناسی

 •  ج) چیزهایی که بدان ها علاقه دارد و مسائلی که با آنها مخالف است:

دانستن این مسائل می تواند زندگی شما را با هماهنگی و سازش توام سازد و سوالات زیر میزان توجه شما را بدان ها نشان می دهد.

سوالات:

 1. در کدام یک از تعطیلات و گردش ها بیش از همه به همسر شما خوش گذشته است؟
 2. از کدام کارها و عادات شما ناراحت می شود؟
 3. از چه مسائل و پیش آمدهایی هراس دارد؟
 4. کدام یک از هدیه های شما بیش از همه او را خوشحال کرده است؟

مهارت روحیه شناسی

 •  د) آرزوها و هدف ها:

زن و شوهرهایی که درباره آرزوها و اهداف یکدیگر گفتگو و تبادل نظر می کنند که بهتر می توانند در زندگی با هم تشریک مساعی و همکاری داشته باشند. پاسخ به سوالات زیرمیزان آشنایی شما را درباره آرزوهای همسرتان نشان می دهد.

سوالات:

 1. صرف نظر از مسئله پول و ثروت، همسر شما خواهان به دست آوردن چه چیزهای دیگر است؟
 2. برای کودکان شما چه چیزهایی را می خواهد؟
 3. برای پنج سال آینده چه برنامه ای دارد؟
 4. میزان تعبد او به احکام شرعی چقدر است؟

مهارت روحیه شناسی

نکته مهم:

هر چه پاسخ شما در این باره صحیح تر باشد نشانه شناسایی بیشتر شما از همسرتان است. می توانید از این سوالات به عنوان وسیله ای برای شناختن بیشتر و پی بردن به روحیات همسر خود استفاده کنید و با همفکری و تشریک مساعی با یکدیگر به آمال و آرزوهای خود تا حد امکان صورت تحقق بخشید.

مهارت روحیه شناسی

مهارت های روحیه شناسی و روحیات خانم ها

زیگموند فروید روان شناس معروف گفته بود، «مسئله مهمی که نمی توانم به آن جواب بدهم این است که خانم ها چه خواسته ها و توقعاتی دارند و چگونه می توان آنها را راضی نگاه داشت».

بسیاری از نامزدها و شوهرها هنوز هم در این باره اطلاعات کافی ندارند. برای آشنایی بیشتر با روحیات و توقعات خانم ها باید به این مسائل توجه داشت:

محبت واقعی

آنها خواهان صداقت و محبت هستند. مثلا اینکه طلا و جواهر بیش از هر چیز آنها را خوشحال میکند بیشتر مربوط به گذشته و کسانی بوده است که به وسیله این گونه هدایا زندگی خود را تامین می کرده اند. زن هایی که به عشق واقعی ارج می گذارند، به هدایای پرقیمت توجه ندارند.

گاهی هدیه های گران قیمت را نشانه خودنمایی دانسته، احساس می کنند که به آن وسیله می خواهند محبت آنها را خریداری کنند و به شخصیت آنها اهمیت نمی دهند. هدایایی که خانم ها را خوشحال می کند آنهایی است که با در نظر گرفتن سلیقه و خواسته های آنها انتخاب شده و نشان دهنده توجه و علاقه به تمایلات آنهاست.

مهارت روحیه شناسی

 علاقه به زیبایی

زیبا بودن از علائق طبیعی خانم هاست. خانم ها مایلند به آنها گفته شود که زیبا هستند. تنها گفتن آنکه از زیبایی بهره مند هستند برایشان کافی نیست. بلکه باید با دقت و توجه زیاد این مسئله را به آنها گوشزد کرد.

مثلا  گفتن اینکه فرم موهای شما قشنگ است یا پیراهن گلی رنگ شما را خیلی زیباتر جلوه می دهد و تعریف از جزئیات قیافه و اندام آنها به آنان اعتماد بیشتری می بخشد، در روحیه آنها اثر مطلوب می گذارد و از اینکه مورد توجه هستند خوشحال می شوند. این مهم توسط همسران آنها روحیات آنها را دو چندان می کند.

 

ارزش کار و نتیجه

خانم ها به کار خود و نتیجه آن علاقه داشته و در این مورد حساس هستند. شغل و کاری که یک مرد انجام می دهد شخصیت او را نشان می دهد.

اغلب اوقات این مسئله درباره بانوان نیز صادق است و نباید کار آنها را با بی اعتنایی، بدون اهمیت تلقی کرد. بلکه بهتر است بدان ارزش داد و در موارد لزوم با آنها در این باره صحبت و مشورت کرد.

مهارت روحیه شناسی

مصاحبت و گفتگو

زن ها به هم صحبت و کسانی که به گفته ها و در دل آنها گوش بدهند احتیاج دارند. از نظر کلی گفتگوها و صحبت های مردها و خانم تفاوت دارد.

معمولا گفت و شنود مردها مربوط به روشن کردن یک مسئله و اظهار نظر درباره یک روش یا پیدا کردن راه حل مناسب برای یک مشکل است. بدین جهت ممکن است با سوالات خود گفته های طرف صحبت خود را قطع کنند و برای اثبات عقیده خودبه مشاجره بپردازند.

اما خانم ها بدان علاقه دارند که احساسات و تمایلات خود را برای شنونده بیان کنند. گاهی از این طریق عقده های خود را بیرون ریخته و خود را تسکین می دهند. بدین جهت به شنونده ای که با سکوت خود حرف های آنها را بشنود بیشتر احتیاج دارند.

 انتخاب همسر

زن ها بر خلاف مردها به آسانی عاشق نمی شوند. مردها زودتر تحت تأثیر احساسات قرار گرفته به زنی دل می بندند. ولی خانم ها در این مورد خودداری بیشتری داشته و در انتخاب همسر احتیاط و دقت می کنند.

آنها به صفات اخلاقی مردها توجه زیاد داشته، آینده نگری از خود نشان می دهند و با تفکر خود احساسات را کنترل می کنند.

ممکن است به مردی علاقه زیاد پیدا کنند ولی باز هم این سوال را از خود میکنند که آیا می توانم به این مرد اعتماد کنم؟ بنابراین به آسانی در این باره تصمیم نمی گیرند.

مهارت روحیه شناسی

مقاومت در برابر مشکلات

در پیدا کردن راه حل برای مشکلات بین خانم ها و آقایان تفاوت وجود دارد. اغلب مردها در برخورد با مشکلات به چاره جویی پرداخته، تصمیم می گیرند و تصمیم خود را عملی می سازند.

اما خانم ها در این موارد تحمل بیشتری از خود نشان می دهند. سعی می کنند به تدریج و به آرامی چارهای پیدا کنند یا آنکه رفع مشکل را به گذشت زمان واگذار نمایند.

 

آزادی شخصی

برخی از مردها خواهان آن هستند که همسرشان پیوسته در کنار آنها باشد و از تنهایی ناراحت می شوند.

بدین ترتیب همسران خود را تحت کنترل قرار داده و آزادی آنها را محدود می سازند.

در حالی که خانم ها نیز به اوقات فراغت نیاز دارند تا گاهی کتاب بخوانند، به امور شخصی خود بپردازند و احساس آرامش کنند. بنابراین توجه به آزادی شخصی خانم ها در روابط زن و شوهر موثر است.

مهارت روحیه شناسی

روابط محبت آمیز

زنانی که از کارهای سنگین خانه ونگاهداری از بچه ها خسته و کوفته می شوند به حد کافی فرصت و حوصله آن را ندارند که با شوهر خود روابط عاشقانه و محبت آمیز داشته باشند.

برخی از مردها به این مسئله توجه ندارند که کمک به همسر در امور خانه و نگهداری از بچه ها تا چه حد به ازدیاد محبت بین زن و شوهر کمک می کند.

 رفاقت صمیمانه

زن مایل است دوست صمیمی شوهر خود باشد. کمتر زنی است که بدین قانع باشد که مادر بچه ها بوده و امور خانه را اداره کند.

بلکه با گذشت زمان و این که تمایلات و هیجانات عاشقانه رو به تسکین گذارده و عشق به خانواده جایگزین آن می شود، احتیاج بدان دارد که شریک زندگیش با او رفاقتی صمیمانه داشته به خواسته های او توجه کند و محیطی آمیخته با صفا و صمیمیت وجود داشته باشد.

مهارت روحیه شناسی

چگونه می توانید برای همسرتان شوهری ایده آل باشید؟

یکی از مهارت های اجتماعی در بهتر زیستن ما که نقش اساسی در خانواده داشته و به عهده مردان می باشد، شوهر خوب بودن برای همسر می باشد.

زندگی شغلی شما آقایان ارتباط مستقیمی با زندگی شخصی و خصوصیات دارد. هر چه در خانه شادتر باشید و ارتباط بهتری با همسرتان داشته باشید، انرژی بیشتری دارید تا صرف کارتان کنید.

ارتباط غلط با همسرتان، نیرویی را که برای موفق شدن در کارتان لازم است از وجودتان دور می کند و شما احساس می کنید که دست به هر کاری که می زنید و وارد هر شغلی که می شوید دچار شکست می گردید.

لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا