مشاوره جنسی

نزدیکی در زمان پریود | عوارض و فوائد نزدیکی در دوران قاعدگی

نزدیکی در دوران قاعدگی می تواند یکی از سوالاتی باشد که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده و این سوال را در ذهن افراد ایجاد می کند که آیا می توان در این دوران رابطه جنسی داشت؟ دلایل ممنوعیت یا محدودیت رابطه جنسی در دوران قاعدگی بر اساس یافته های دینی و پزشکی مطرح شده است.

با این حال، برخی از زوج ها تمایل به داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی دارند. در این مقاله در مورد فواید و خطرات نزدیکی در دوران قاعدگی، علل پیشگیری از بارداری و احتمال بارداری در این دوران صحبت خواهیم کرد. همچنین می توانید از مشاوره جنسی برای رفع ابهامات جنسی و مشکلات زناشویی استفاده کنید.

نزدیکی در زمان پریود

نزدیکی در دوران قاعدگی

اهمیت رابطه جنسی در ازدواج بر کسی پوشیده نیست. روابط جنسی یکی از ارکان اصلی ازدواج است و میل جنسی زوجین یکی از عوامل تداوم آن است. در دوران قاعدگی و خونریزی قاعدگی در زنان، مقاربت جنسی معمولاً قطع شده و پس از یک هفته از سر گرفته می شود.

گزارش شده است که بی میلی جنسی در زنان در طول قاعدگی شایع است. در نتیجه زنان تمایلی به رابطه جنسی ندارند. برخی دیگر برعکس گزارش می دهند و می گویند که میل جنسی آنها در این دوره افزایش می یابد. با این حال، اکثر زنان تمایلی به داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی ندارند.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی نیز می تواند نوعی رابطه جنسی پرخطر باشد. روابط در دوران قاعدگی معمولا با احساس انزجار و ناراحتی همراه است. اکثر زنان دوست ندارند شوهرشان آنها را در این حالت ببیند. علاوه بر این، رابطه جنسی می تواند محیط را آلوده کند. شاید دیدن این صحنه برای زن و مرد خوشایند نباشد و با بی میلی همراه باشد.

نزدیکی در زمان پریود

دلایل حرام بودن نزدیکی در دوران قاعدگی

علاوه بر خواسته های فردی زن و مرد، منع های شرعی و پزشکی دیگری نیز وجود دارد که رابطه جنسی در دوران قاعدگی را منع یا نامناسب کرده و مردم را از آن برحذر می دارد. در ادامه قصد داریم این دلایل را بررسی کنیم.

نزدیکی در زمان پریود

  • دلایل مذهبی نزدیکی در دوران قاعدگی را منع می کند

در اسلام و بسیاری از ادیان دیگر، تماس و رابطه جنسی در دوران قاعدگی ممنوع است و افراد صریحاً ممنوع شده اند. در برخی از ادیان دیگر محدودیت های بسیار بیشتری برای هرگونه تماس بین زن و مرد وجود دارد و در برخی دیگر محدودیت ها کمتر است. فقط رابطه جنسی در اسلام حرام است.

نزدیکی در زمان پریود

  • دلایل پزشکی

در دوران قاعدگی دهانه رحم باز است، از طرفی خون محیط مناسبی برای رشد و نمو عوامل بیماری زا ایجاد می کند و احتمال انتقال بیماری های مقاربتی و باکتریایی را افزایش می دهد. همچنین ممکن است تبخال تناسلی در دوران قاعدگی بیرون بیاید و گسترش یابد. بنابراین، معمولاً برای کاهش عوامل خطر، رابطه جنسی در این دوره توصیه نمی شود.

نزدیکی در زمان پریود

اشکال رابطه جنسی در دوران قاعدگی

اینکه یک زوج بخواهند در این دوره رابطه جنسی داشته باشند یا نه به تصمیم خودشان بستگی دارد. در واقع، شوراهای پزشکی و مذهبی می توانند روند تصمیم گیری را هدایت کنند، اما در نهایت این تصمیم گیری به عهده آنهاست. در واقع با صحبت در مورد نیازهای خود تصمیم می گیرند که این دوران را بدون رابطه جنسی سپری کنند یا یکی از اشکال رابطه را برقرار کنند.

رابطه جنسی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. از معاشقه گرفته تا دخول واژینال یا سکس مقعدی یا دهانی، می توانیم رفتارهای جنسی متفاوتی را مشاهده کنیم. بسته به میل، طرفین می توانند از راه های دیگری به ارگاسم برسند. برای مثال، مرد می تواند با تحریک کلیتوریس زن و زن با رابطه دهانی، مرد را راضی کند.

استفاده از تامپون نیز می تواند کمک کننده باشد. گاهی اوقات تمایل به استفاده از اسفنج‌های دریایی وجود دارد که برای جذب خون و خون در واژن قرار می‌گیرند و لکه‌های خون از واژن خارج نمی‌شوند تا فعالیت جنسی به راحتی پایان یابد. اهمیت رفع نیاز در این دوره بسیار مهم است. زیرا سرکوب نیازها و نارضایتی جنسی، گاه به تنوع جنسی در افراد می انجامد.

نزدیکی در زمان پریود

آیا رابطه جنسی (صمیمیت) در دوران قاعدگی نیز مفید است؟

به گفته برخی، از مزایای رابطه جنسی دوران قاعدگی می توان به کاهش درد در دوره دردناک بعد از رابطه جنسی به دلیل هورمون های اسیدی و کوتاه شدن مدت رابطه جنسی اشاره کرد. زیرا انقباضات عضلانی در طول ارگاسم زنان باعث می‌شود که خون بیشتر سریع‌تر جریان پیدا کند و چرخه قاعدگی کوتاه‌تر شود. اما باید گفت که تداخل در چرخه قاعدگی و روند آن می تواند منجر به صدمات و عوارض نامشخصی شود همچنین با توجه به عوارض و کاستی های ذکر شده در بالا نمی توان چنین خطری را برای سلامتی پذیرفت.

نزدیکی در زمان پریود

احتمال بارداری در دوران قاعدگی

شانس بارداری در دوران قاعدگی کاهش می یابد، اما به طور کامل از بین نمی رود. این به این معنی است که هنوز احتمال بارداری وجود دارد. محتمل ترین بارداری در زمان تخمک گذاری است. این بدان معناست که زنان معمولاً دو هفته قبل از قاعدگی بیشتر باردار می شوند. با این حال، دوره های تخمک گذاری در زنان متفاوت است. هرچه چرخه قاعدگی شما کوتاه تر باشد، احتمال بارداری در طول قاعدگی بیشتر می شود.

لازم به ذکر است که اگر اسپرم قوی بتواند تا هفت روز در بدن زن زنده بماند. بنابراین، اگر خانمی بلافاصله بعد از قاعدگی تخمک گذاری کند و اسپرم هنوز زنده باشد، احتمال باردار شدن او بیشتر است.

نزدیکی در زمان پریود

آخرین حرف

در دوران قاعدگی، خلق و خوی زن شکننده تر و حساس تر از همیشه می شود. پرهیز از رابطه جنسی نباید به معنای پرهیز از خود باشد. او در این دوران به نوازش و معاشقه بیشتر نیاز دارد. با آموزش رابطه جنسی و راهکارهای عملی می توانید در دوران قاعدگی نیز رابطه جنسی صمیمی داشته باشید.

نزدیکی در زمان پریود

سوالات متداول

  • آیا قاعدگی خطر ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش می دهد؟

خون عاملی است که می تواند احتمال وجود، رشد و انتقال بیماری را دو برابر کند. بنابراین، اگر یکی از شرکای جنسی دارای عامل عفونی، میکروبی یا ویروسی مانند سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا و عامل بیماری ایدز و ویروس هرپس باشد. امکان انتقال این عامل به دیگری در دوران قاعدگی افزایش می یابد.

نزدیکی در زمان پریود

  • آیا افراد معمولا در دوران قاعدگی رابطه جنسی دارند؟

طبق مطالعات انجام شده، اکثر زوج ها در دوران قاعدگی رابطه جنسی ندارند و رابطه در این دوران چندان مورد استقبال قرار نمی گیرد. احتمالاً به دلیل نفرت از این نوع روابط در دین، فرهنگ و سنت، مردم به طور پیش فرض از آن اجتناب می کنند.

 

 

لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا