سلامت جسمخودشناسی

مهارت حل مسأله

زندگی یک فرصت بزرگ و شاید یک مسئله بزرگ است که روزانه مسایل کوچک را برای ما به ارمغان می آورد که ما آنها را مشکلات می نامیم. حل مشکلات فراروی انسان، تأثیر سازنده ای در ایجاد اعتماد به نفس و کسب آرامش آدمی دارد و به انسان نیرویی ویژه و انگیزه ای مناسب برای مواجهه سازنده با مشکلات هدیه می نماید.

حل مسأله از نظر اندیشمندان در بالاترین سطح از فعالیت های شناختی انسان قرار دارد و نیازمند یک سلسله فعالیت های تخصصی و داشتن بسیاری از توانمندی های شخصیتی است، برخی مسایل رودر روی آدمی دارای راه حل های واضح هستند و بعضی راه حل های زیاد روشنی ندارند.

حل مسأله

پیدا کردن راه حل برای رفع مشکل

راه حل های ساده متأثر از تجربیات و دانسته های قبلی آدمی است اما آن دسته از مسایل که به سادگی قابل حل نیستند مؤید آن است که یافتن راه حل در حوزه ی دانش و تجربه فرد نیست.

لذا باید اطلاعات جدیدی فراهم آید مفهوم صحیح مشکل ارایه شود و به حل مشکل به صورت عمیق نگریسته شود و یا این که از اطلاعات پیشین در ترکیبی تازه و متناسب با موقعیت جدید بهره گرفته شود.

تلاش برای رسیدن به هدف از مسیرهای خاص و یافتن بهترین راه حل واستفاده از راهبردهای حل مساله، چاره کار در مسایلی است که راه حل زیاد روشنی ندارد.

زندگی را می توان روند پیاپی مواجه شدن با مسایل و تلاش برای حل آنها دانست. حل موفقیت آمیز مسائل زندگی به اعتماد به نفس بیشتر و آرامش فرد منجر می شود.

در حالی که حل ناقص یا گرم های ناگشوده، بهداشت روان شخص را به طور جدی تهدید خواهد کرد.

حل مسأله

شرایط حل مسئله

حل مسئله، فرد را قادر می سازد به طور سازنده با مشکلات زندگی خود مواجه شود. «مواجهه سازنده» با مشکلات، مهارت فوق العاده ارزشمندی است که آموزش آن برای نوجوانان کاملا لازم و ضروری است.

حل مسئله، مستلزم چندین فعالیت است؛ به طوری که ابتدا باید «مسئله» را با دقت و صحت تعریف کرد و سپس راه حل های متفاوت را در کنار هم قرار داد و در نهایت، راه حل مناسب را از میان راه حل های ممکن انتخاب و اجرا کرد.

جزئیات این مبحث در فصل های دیگر ارائه خواهد شد. اشاره به این نکته نیز اهمیت دارد که یکی از اختلالات عمده شناختی بیماران روانی، ناتوانی آنان در حل مسئله است.

حل مسأله

خلاقیت

خلاقیت پدیدهای عمومی است که به درجات مختلف نزد همه افراد وجود دارد، لذا باید به هر فرد کمک کرد تا با خودشناسی لازم، اطمینان و اعتماد به نفس به این موقعیت نایل آید.

غنی بودن محیط (خانه، محل کار و محیط آموزشی)، توسعه اطلاعات و افزایش سرعت واکنش افراد نسبت به انگیزه های محیطی نیز بر کیفیت خلاقیت خواهد افزود و به تعبیری خاص اگر بتوانیم قدرت تصمیم گیری و مهارت حل مسأله را به گونه ای تلفیق و تقویت نماییم به حصول تفکر خلاق کمک نموده ایم و زمینه های لازم برای پرورش خلاقیت را فراهم آورده ایم.

قدرت تفکر خلاق از نگاه آدمی به فراسوی تجارب و خارج کردن خود از بن بست ها و محدودیت ها ریشه می گیرد و فرد را از حالت خشک و قالبی گذشته به سوی اندیشه های آزاد و ارایه نظریه های متفاوت سوق می دهد و نهایتا موقعیتی به وجود می آورد که انعطاف، اصالت و روانی را در افکار و اعمال آدمی به وجود می آورد. در ایجاد تفکر خلاق هم جایگاه مشاور از اهمیت خاصی برخوردار است.

حل مسأله

مهارت تفکر خلاق

هر گاه قدرت تصمیم گیری و مهارت حل مسئله را تلفیق کنیم، به ویژگی «تفکر خلاق» دست می یابیم. قدرت تفکر آفریننده و خلاق، نوجوان را قادر می سازد تا «انتخاب های گوناگون را خود کشف کند» و در نتیجه از بن بست های زندگی خارج شود.

در واقع، يأس و افسردگی در برخی بیماران روانی، ناشی از نقص نظام شناختی و در پی آن مواجه شدن با بن بستها و گم کردن راه خروج از آن هاست. زیرا بیماران روانی تفکر خلاق خویش را از دست می دهند.

حل مسأله

مفهوم بصیرت

مفهوم «بصيرت » در روان درمانی نیز عبارت است از بازگرداندن روشن بینی به بیمار، با هدف هدایت او برای یافتن (خلق) معبرهای گذر از گردنه های دشوار زندگی. در این چشم انداز، بیمارانی که با «خودکشی» به زندگی خود پایان می دهند و یا به فکر خودکشی می افتند، تفکر خلاق خویش را به کلی از دست داده اند.

قدرت تفکر خلاق به شخص امکان می دهد از دایره بسته تجربیات محدود خویش خارج گردد و به فراسوی تجارب بنگرد. بدین سان، زندگی فرد انعطاف پذیر می شود و از تمام جوانب به پدیده ها می نگرد.

حل مسأله

تعریف هوش واگرا

در این جا باید به این نکته نیز اشاره شود که برخی روان شناسان (از جمله گیلفورد)، در مورد افراد هوشمند مطالعه کرده و به این نتیجه رسیده اند که برخی انسان ها، که هوش بیشتری دارند، دارای تفکر واگرا هستند. منظور از هوش واگرا، شکستن قالب های فکری و نگریستن به پدیده ها از « منظری دیگر» است.

 

لطفا امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا