اختلالات روانشناختی

سندرم ملال پیش از قاعدگی (Premenstrual Dysphoric)

سندرم ملال پیش از قاعدگی یک پدیده شایع برای بسیاری از زنان است و در واقع بخشی طبیعی از چرخه قاعدگی هر زنی است. شکی نیست که علائم سندرم ملال پیش از قاعدگی برای بیماران بسیار دردناک است و بر هر نوع رژیم غذایی تأثیر می گذارد.

بر اساس برخی آمارها ، حدود دو سوم زنان 1 تا 2 هفته قبل از شروع چرخه قاعدگی بعدی علائم متوسط ​​تا شدید این سندرم را تجربه می کنند و حدود یک سوم آنها برای کمک به پزشک مراجعه می کنند. حدود 8 درصد از زنان اختلالات بسیار شدیدتری را به نام اختلالات پیش از قاعدگی (PMDD) تجربه می کنند.

احساس سفت شدن کمربند و افزایش اندازه یک بار در ماه می تواند بسیاری از زنان را شگفت زده کند. اگرچه نگران کننده است ، اما خوشبختانه وزن افزایش یافته در اثر سندرم پیش از قاعدگی به دلیل تجمع آب است نه چربی و این افزایش وزن معمولاً موقتی است. چند روز گرسنگی برای غذا ، خوردن غذاهای چرب و شیرین و اجتناب از ورزش به دلیل کاهش انرژی می تواند به راحتی منجر به شکست رژیم کاهش وزن در بسیاری از زنان مبتلا به سندرم ملال پیش از قاعدگی شود.

نشانه ها شامل :

 • ناپایداری عاطفی محسوس (نوسانات خلقی، احساس غمگینی یا گریه ی ناگهانی و حساسیت بیشتر به طرد شدن و تنها ماندن)
 • تحریک پذیری یا خشم محسوس یا افزایش تعارض های میان فردی
 • خلق افسرده محسوس یا نا امید یا افکار سرزنش کردن خود
 • اضطراب یا تنش محسوس و یا احساس کفری بودن
 • کاهش علاقه به فعالیت های معمول
 • مشکل در تمرکز، فقدان انرژی محسوس، تغییر در اشتها، پر خوابی یا بی خوابی
 • احساس از توان افتادن یا کنترل نداشتن و نشانه های جسمانی (التهاب یا ورم پستان، درد مفاصل یا عضله و احساس تورم می باشد.
 • این نشانه باید در اغلب چرخه های قاعدگی یک سال اخیر اتفاق افتاده باشد و در زمینه های مهم زندگی اختلال بوجود آورده باشد. 

هذیان ها و توهمات به صورت نادر برای این اختلال توصیف شده اند.

برخی ملال پیش از قاعدگی را یک عامل خطر برای خودکشی دانسته اند.

 

سندرم ملال پیش از قاعدگی

ملاک های تشخیصی DSM-5 برای اختلال ملال پیش از قاعدگی

الف) در بیشتر چرخه های قاعدگی در هفته آخر قبل از شروع قاعدگی حداقل 5 علامت وجود دارد و چند روز پس از شروع قاعدگی بهبود می یابد و در هفته بعد از قاعدگی از بین می رود یا از بین می رود.
ب) یک یا چند مورد از علائم زیر وجود دارد
1 – بی ثباتی احساسی (نوسانات خلقی ، غم ، گریه ناگهانی ، حساسیت به طرد شدن)
2. تحریک پذیری یا خشم محسوس یا افزایش درگیری بین فردی
3- احساس افسردگی ، احساس ناامیدی ، افکار خود محکومیت
4- اضطراب ناشی از تنش یا احساس هیجان یا کفر
ج) یک یا چند کاراکتر زیر با معیارهای ملاک B ترکیب شده و در مجموع به پنج نویسه می رسد.
1- کاهش علاقه به فعالیتهای معمول (کار ، تحصیل ، دوستان ، سرگرمی)
2- مشکل روانی در تمرکز
3- خواب آلودگی ، خستگی ، کمبود انرژی ملموس
4. تغییر چشمگیر در اشتها ، پرخوری یا تمایل به خوردن یک غذای خاص
5. خواب بیش از حد یا کم خوابی
6. احساس درماندگی یا خارج از کنترل
7 – علائم جسمی مانند التهاب یا ورم پستان ، درد مفاصل یا عضلات ، نفخ یا افزایش وزن
توجه به علائم AC-C باید در بیشتر چرخه های قاعدگی یک سال پیش ظاهر شده باشد.
D. علائم با ناراحتی بالینی یا اختلالات قابل توجه در کار ، تحصیل و فعالیتها یا روابط اجتماعی عادی همراه است. (اجتناب از فعالیتهای اجتماعی ، کاهش بهره وری و بهره وری در محل کار ، مدرسه یا خانه)
ه) این تشدید این اختلال نشانه اختلالات دیگر مانند افسردگی اساسی ، اختلال هراس ، افسردگی مداوم یا اختلال شخصیت نیست.
و) علائم ناشی از اثرات فیزیولوژیکی ماده و بیماری جسمی نیست

11111

سبب شناسی

دقیقا چه چیزی باعث اختلال ملال پیش از قاعدگی می شود ناشناخته است، اما عوامل متعددی می توانند به این وضعیت کمک کنند از جمله تغییرات چرخه ای در هورمون ها که نشانه ها و علائم اختلال ملال پیش از قاعدگی با تغییرات هورمونی تغییر می کند و با حاملگی و یائسگی ناپدید می شوند.

تغییرات شیمیایی در مغز به علت نوسانات سروتونین، یک ماده شیمیایی مغزی (انتقال دهنده عصبی) که به  افسردگی قبل از قاعدگی، همچنین خستگی، اشتها و مشکلات خواب منجر شود.

 برخی از زنان مبتلا به اختلال ملال پیش از قاعدگی شدید افسردگی ناشناخته ای دارند، گرچه افسردگی به تنهایی باعث ایجاد نشانه ها نمی شود.

عوامل محیطی که با بروز این اختلال مرتبط هستند شامل استرس، سابقه آسیب میان فردی، تغییرات فصلی و جنبه های اجتماعی-فرهنگی رفتار جنسی زن و نقش جنسیتی زن می باشد.

توارث پذیری این اختلال بین ۳۰ تا ۸۰ درصد برآورد شده است.

عوامل خطر محیطی

عوامل محیطی مرتبط با جلوه اختلال ملال پیش از قاعدگی عبارتند از استرس، سابقه آسیب­ میان­ فردی، تغییرات فصلی، و جنبه­ های اجتماعی-فرهنگی رفتار جنسی زن در کل، و نقش جنسیتی زن به خصوص.

عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیکی

توارث­ پذیری اختلال ملال پیش از قاعدگی معلوم نیست. با این حال، برآوردهای توارث­ پذیری برای نشانه­ های پیش از قاعدگی بین ۳۰ تا ۸۰ درصد هستند، به طوری که برآورد شده باثبات­ ترین مولفه نشانه­ های پیش از قاعدگی، در حدود ۵۰ درصد توارث­پذیر است.

زنانی که داروهای خوراکی ضدبارداری مصرف می­کنند ممکن است از زنانی که چنین داروهایی را مصرف نمی­کنند، شکایت­ های پیش از قاعدگی کمتری داشته باشند.

عوامل مرتبط با فرهنگ

اختلال ملال پیش از قاعدگی به فرهنگ­ وابسته نیست و در افراد ایالات متحده، اروپا، هندوستان، و آسیا مشاهده شده است.

معلوم نیست که آیا میزان­ ها براساس نژاد، تفاوت دارند یا نه.

با این حال، فراوانی، شدت، و بیانگری نشانه­ ها و الگوهای کمک­ خواهی می­توانند به طور قابل ملاحظه­ ای تحت تأثیر عوامل فرهنگی قرار داشته باشند.

شکل ­گیری و روند اختلال ملال پیش از قاعدگی

شروع اختلال ملال پیش از قاعدگی می­تواند در هر زمانی پس از نخستین قاعدگی روی دهد.

وقوع موارد جدید ظرف ۴۰ ماه دوره پیگیری، ۵/۲ درصد است .  بر طبق روایت، خیلی از افراد، وقتی به یائسگی می ­رسند، می ­گویند که نشانه­ ها بدتر می­ شوند. نشانه­ ها بعد از یائسگی متوقف می­ شوند، هرچند جایگزین هورمون چرخه­ ای می­تواند نمایان شدن دوباره نشانه­ ها را راه ­اندازی کند.

سندرم ملال پیش از قاعدگی

همه گیرشناسی اختلال ملال پیش از قاعدگی

میزان شیوع این اختلال در ۱۲ ماه در زنانی که قاعده می شوند بین ۱/۸ تا ۵/۸ درصد می باشد.

در ارزیابی دقیق تر این اختلال شیوع ۱/۸ درصد در زنانی است که نشانه های آن ها ملاک های کامل را بدون اختلال در زمینه های مهم زندگی می باشد و شیوع ۱/۳ درصد در زنانی است که نشانه های آن ها ملاک  ها را با اختلال کارکردی و بدون وقوع نشانه های همزمان اختلال روانشناختی دیگر برآورد می سازند.

اختلالات همراه اختلال ملال پیش از قاعدگی

 • اختلالات جسمانی (میگرن، آسم، آلرژی ها، اختلالات صرعی)
 • اختلالات افسردگی
 • اختلالات دوقطبی
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلال پرخوری عصبی

اختلال قبلی در افراد مبتلا به اختلال ملال پیش از قاعدگی که غالباً گزارش شده، دوره افسردگی اساسی است.

دامنه وسیعی از اختلالات جسمانی ( مثل میگرن، آسم، آلرژی­ها، اختلالات صرعی ) یا اختلالات روانشناختی دیگر (مثل اختلالات افسردگی و دوقطبی، اختلالات اضطرابی، پرخوری عصبی، اختالات مصرف مواد) ممکن است در مرحله پیش از قاعدگی بدترعدگی بدتر شوند؛ با این حال، فقدان دوره بدون نشانه در طول فاصله پس از قاعدگی، تشخیص اختلال ملال پیش از قاعدگی را برطرف می­ کند.

بهتر است که این بیماری­ ها، تشدید پیش از قاعدگی اختلال روانشناختی یا جسمانی موجود در نظر گرفته شوند.

گرچه در موقعیت­ هایی که فرد فقط تشدید پیش از قاعدگی بیماری روانشناختی یا جسمانی دیگر را تجربه می­ کند، نباید تشخیص اختلال ملال پیش از قاعدگی داده شود، اما می­توان آن را علاوه بر تشخیص اختلال روانشناختی یا جسمانی دیگر در نظر گرفت و این در صورتی است که فرد نشانه­ها و تغییراتی را در سطح عملکرد تجربه کند که مخصوص اختلال ملال پیش از قاعدگی بوده و به طور محسوسی با نشانه­ هایی که به عنوان بخشی از اختلال جاری تجربه شده­ اند، تفاوت داشته باشند.

شاخص­ های تشخیصی

همان­گونه که قبلاً اشاره شد، تشخیص مناسب اختلال ملال پیش از قاعدگی به وسیله ۲ ماه ارزیابی نشانه آینده­ نگر تأیید شده است.

چند مقیاس، از جمله ارزیابی روزانه شدت قاعدگی مشکلات و مقیاس­های تشابه دیداری برای نشانه­ های خلقی پیش از قاعدگی، اعتباریابی شده ­اند و عموماً در پژوهش های بالینی برای اختلال ملال پیش از قاعدگی مورد استفاده قرار می­ گیرند.

مقیاس ارزیابی نشانگان تنش پیش از قاعدگی یک مدل خودسنجی و مشاهده­ گر دارد که هر دو اعتباریابی شده و برای اندازه­ گیری شدت بیماری در زنانی که اختلال ملال پیش از قاعدگی دارند وسیعاً مورد استفاده قرار گرفته­ اند.

سندرم ملال پیش از قاعدگی

تشخیص افتراقی

 • نشانگان پیش از قاعدگی

نشانگان پیش از قاعدگی از این نظر با اختلال ملال پیش از قاعدگی فرق دارد که حداقل پنج نشانه لازم نیست، و شرط نشانه­ های عاطفی برای افرادی که نشانگان پیش از قاعدگی دارند، وجود ندارد.

این اختلال از اختلال ملال پیش از قاعدگی رایج­تر است، هرچند میزان شیوع برآورد شده نشانگان پیش از قاعدگی تفاوت دارد.

در حالی که نشانگان پیش از قاعدگی از نظر ویژگی جلوه نشانه در مدت مرحله پیش از قاعدگی چرخه قاعدگی، به اختلال ملال پیش از قاعدگی شباهت دارد، اما به طور کلی شدت آن کمتر است.

وجود نشانه ­های جسمانی و رفتاری در نشانگان پیش از قاعدگی، بدون نشانه ­های عاطفی لازم، احتمالاً ملاک­ های نشانگان پیش از قاعدگی و نه اختلال ملال پیش از قاعدگی را برآورده می­ کند.

 • قاعدگی دردناک

قاعدگی دردناک نشانگان قاعدگی­ های دردناک است، اما این از نشانگانی که با تغییرات عاطفی توصیف ­شده، متمایز شده است.

از این گذشته، نشانه­ های قاعدگی دردناک با شروع قاعدگی­ ها آغاز می ­شود، در حالی که نشانه­ های اختلال ملال پیش از قاعدگی، بنا بر تعریف، قبل از شروع قاعدگی­ ها آغاز می­شوند، حتی اگر تا چند روز اول قاعدگی­ ها به تأخیر افتند.

 • اختلال دوقطبی، اختلال افسردگی اساسی، و اختلال افسردگی مداوم (افسرده ­خویی).

شماری از زنان مبتلا به اختلال دوقطبی یا افسردگی اساسی یا اختلال افسردگی مداوم (خواه به صورت طبیعی روی دهد یا ناشی از مواد/دارو باشد) معتقدند که اختلال ملال پیش از قاعدگی دارند.

اما وقتی نشانه­ ها را مشخص می­کنند، متوجه می­شوند که این نشانه­ ها از الگوی پیش از قاعدگی پیروی نمی­ کنند.

زنان مبتلا به اختلال روانشناختی دیگر ممکن است نشانه­ های مزمن یا نشانه­ های متناوبی را تجربه کنند که ارتباطی با مرحله چرخشی قاعدگی ندارند.

اما چون شروع قاعدگی ­ها رویدادی به یادماندنی را تشکیل می­دهد، ممکن است بگویند نشانه­ ها فقط در مدت پیش از قاعدگی روی می­دهند یا نشانه ­ها قبل از شروع قاعدگی برتر می­شوند.

این یکی از دلایلی است که ایجاب می­کند نشانه­ ها به وسیله ارزیابی­های روزانه آینده­ نگر تأیید شده باشند.

فرایند تشخیص افتراقی، مخصوصاً اگر متخصص بالینی فقط بر نشانه ­های گذشته ­نگر اتکا کند، دشوارتر می­شود که علت آن همپوشی نشانه­ های اختلال ملال پیش از قاعدگی با تشخیص­ های دیگر است.

این همپوشانی نشانه ­ها بخصوص برای متمایز کردن اختلال ملال پیش از قاعدگی با تشخیص ­های دیگر است. 

با این حال، میزان اختلالات شخصیت در افراد مبتلا به اختلال ملال پیش از قاعدگی بالاتر از افراد بدون این اختلال نیست.

 • استفاده از درمان­ های هورمونی

 برخی زنان مبتلا به نشانه­ های متوسط تا شدید پیش از قاعدگی ممکن است از درمان­های هورمونی، از جمله داروهای هورمونی ضدبارداری استفاده کنند.

اگر این گونه نشانه­ ها بعد از شروع مصرف هورمون برون­زاد روی دهند، نشانه­ ها به جای بیماری اساسی اختلال ملال پیش از قاعدگی، می ­توانند ناشی از مصرف هورمون باشند. اگر این زنان مصرف هورمون­ها را متوقف کنند و نشانه­ ها ناپدید شوند، این با اختلال افسردگی ناشی از مواد/دارو هماهنگ است.

 

درمان اختلال ملال پیش از قاعدگی

 • دارو های ضد افسردگی
 • قرص های ضد بارداری
 • قرص های تنظیم هورمونی
 • داروهای ضد التهاب
 • مکمل های غذایی با کلسیم، ویتامین B6، منیزیم و ویتامین E
 • تغییرات غذایی کاهش مصرف قند، نمک، کافئین و الکل و افزایش مصرف پروتئین و کربوهیدرات
 • تکنیک های مدیریت ورزش و استرس

پیامدهای کارکردی اختلال ملال پیش از قاعدگی

اختلال در عملکرد اجتماعی می­تواند با اختلاف زناشویی و مشکلاتی در رابطه با فرزندان، اعضای دیگر خانواده، یا دوستان آشکار شوند. مشکلات مزمن زناشویی یا شغلی نباید با کژکاری­هایی که فقط در ارتباط با اختلال ملال پیش از قاعدگی روی می­دهند، اشتباه گرفته شوند.

تقلیل علائم PMS

شما نمی توانید سندرم پیش از قاعدگی را درمان کنید. اما می توانید برای تسکین علائم سندرم پیش از قاعدگی قدم بردارید. در صورت نوع خفیف یا متوسط ​​، گزینه های درمانی عبارتند از:

 • برای از بین بردن تورم مایعات فراوان بنوشید
 • داشتن رژیم غذایی متعادل برای بهبود سلامتی و سطح کلی انرژی ، به این معنی که مقدار زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنید و میزان مصرف قند ، نمک ، کافئین و الکل را کاهش دهید.
 • از مکمل هایی مانند اسید فولیک ، ویتامین B6 ، کلسیم و منیزیم برای کاهش گرفتگی عضلات و نوسانات خلقی استفاده کنید.
 • برای کاهش علائم PMS ، ویتامین D مصرف کنید
 • حداقل هشت ساعت خواب شبانه برای کاهش خستگی
 • تمریناتی برای کاهش تورم و بهبود سلامت روان
 • با ورزش و یادگیری استرس را کاهش دهید
 • درمان رفتاری شناختی

 

برای تسکین دردهای عضلانی ، سردرد و گرفتگی معده می توانید از مسکن هایی مانند ایبوپروفن یا آسپرین استفاده کنید. همچنین می توانید برای پیشگیری از تورم و کم آبی بدن ، از داروی مدر استفاده کنید. داروها و مکمل ها را فقط طبق دستور پزشک و پس از مشورت با آنها مصرف کنید:

 • مکمل های اسید فولیک
 • مکمل های ویتامین B-6
 • مکمل های کلسیم
 • مکمل های منیزیم
 • مکمل های ویتامین D
 • ایبوپروفن
 • آسپرین
5/5 - (1 امتیاز)

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا