اختلالات روانشناختی

اختلال هرزه‌ خواری (Pica)

پیکا نوعی اختلال خوردن است که باعث می شود فرد موادی مانند خاک یا رنگ و اقلام آلوده مصرف کند که هیچ ارزش غذایی ندارند.

این اختلال معمولاً در دوران کودکی شروع می شود و به ندرت بیش از چند ماه طول می کشد و کنترل و مدیریت کودکانی را که تا حد زیادی نسبت به اقلام غیر خوراکی تحمل ندارند ، مشکل می کند.

مشخصه اختلال هرزه‌ خواریخوردن مداوم محصولات غیر غذایی و غیر غذایی است که حداقل به مدت یک ماه ظاهر می شوند.

خوردن این مواد متناسب با میزان رشد افراد نیست و بخشی از فرهنگ محسوب نمی شود.

چیزهایی مانند کاغذ ، صابون ، مو ، نخ ، پشم ، خاک ، گچ ، تالک ، رنگ ، آدامس ، فلز ، شن ، ذغال سنگ ، گل ، نشاسته و یخ. حداقل سن برای تشخیص 2 سال است.

در برخی موارد ، علیرغم کمبود ویتامین یا مواد معدنی ، هیچ اختلال بیولوژیکی برای این اختلال گزارش نشده است.

در برخی موارد ، توجه بالینی تنها پس از عوارض عمومی پزشکی مورد توجه قرار می گیرد.

 

اختلال هرزه‌ خواری یا پیکا

بسیاری از کودکان هر چیزی را که دم دستشان باشد به دهانشان می‌ گذارند. بیشتر مواقع، از روی کنجکاوی و با هدف کشف محیط اطراف این کار را انجام می‌ دهند. اما کودکانی که مبتلا به پیکا یا اختلال هرزه خواری باشند از این سطح اکتشاف طبیعی فراتر می‌روند و به صورت سیری‌ ناپذیری شروع به خوردن مواد غیر غذایی می‌کنند.

واژه‌ی پیکا از یک کلمه لاتین گرفته شده که به معنای نوعی کلاغ است کلاغ magpie. این کلاغ به داشتن اشتهای زیاد و هر چیزخواری معروف است.

اختلال هرزه خواری یا پیکا بیشتر در بین افراد مبتلا به انواع ناتوانی‌های تحولی مانند اوتیسم، کم‌توانی‌های ذهنی، و کودکان بین ۲ تا ۳ مشاهده می‌شود. همچنین در کودکانی که دچار آسیب مغزی شده‌اند نیز به وجود آید.

حتی برخی از زنان در طی دوران بارداری و برخی از افراد مبتلا به صرع نیز ممکن است هرزه‌خوار شوند.

افراد مبتلا به پیکا به طور مکرر وسوسه می‌شوند که مواد غیرخوارکی مانند: آشغال، خاک، گچ، و غیره مصرف می‌کنند.

پیکا یکی از انواع اختلال‌های خوردن است که ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در سلامتی مانند مسمومیت با سرب (lead poisoning)، نارسایی کمبود آهن (iron-deficiency anemia) شود.

اختلال هرزه‌ خواری (Pica)
اختلال هرزه‌ خواری (Pica)

ملاکهای تشخیصی اختلال هرزه خواری در DSM-5

 1. خوردن مداوم مواد غیرمغذی، غیرغذایی در طول دوره حداقل ۱ ماه.
 2. خوردن مواد غیرمغذی، غیرغذایی با سطح رشد فرد نامناسب است.
 3. این رفتار خوردن بخشی از شیوه هنجاری که از لحاظ فرهنگی یا اجتماعی تأیید شده باشد نیست.
 4. اگر رفتار خوردن در زمینه اختلال روانشناختی دیگر (مثل ناتوانی عقلانی {اختلال عقلانی رشدی}، اختلال طیف اوتیسم، اسکیزوفرنی) یا بیماری جسمی (از جمله حاملگی) روی دهد، به قدر کافی شدید هست که توجه بالینی اضافی را موجه سازد.
اختلال هرزه‌ خواری (Pica)
اختلال هرزه‌ خواری (Pica)

نشانه‌های اختلال هرزه خواری

نشانه‌های هشداردهنده‌ای که حاکی از آن است که ممکن است یک کودک مبتلا به پیکا باشد:

 1. خوردن مواد غیرخوراکی علی رغم تلاش برای محدود کردن که حداقل به مدت یک ماه یا بیشتر طول بکشد.
 2. خوردن مواد غیرخوراکی با توجه به سن و مرحله رشد کودک غیرعادی و نامناسب با سطح رشد اوست.
 3. این رفتار بخشی از فرهنگ، قومیت یا مذهب فرد نیست.

 

ویژگی اصلی هرزه‌خواری، خوردن مواد غیر مغذی، غیر غذایی به صورت مداوم طی مدت حداقل یک ماه است. این اختلال به قدر کافی شدید هست که توجه بالینی را موجه سازد.

موادی که معمولاً خورده می‌شوند بسته به سن و موجود بودن تفاوت دارند و چیزهایی نظیر کاغذ، صابون، مو، نخ، پشم، خاک، گچ، رنگ، آدامس، فلز، ریگ، ذغال چوب، گل، نشاسته یا یخ را در بر می‌گیرند.

اصلاح غیرغذایی به این علت منظور شده است تشخیص هرزه‌خواری در مورد خوردن فرآورده‌های غذایی که حاوی کمترین مواد غذایی هستند کاربرد ندارند.

معمولاً هیچ بیزای از غذا در کل، وجود ندارد. خوردن مواد غیرغذایی باید از لحاظ رشد نامناسب باشد و بخشی از شیوه‌ای نباشد که از لحاظ فرهنگی تایید شده یا از لحاظ اجتماعی بهنجار محسوب شده باشد.

حداقل سن ۲ سال برای تشخیص هرزه‌خواری توصیه شده تا به دهان بردن چیزها توسط کودکان که از لحاظ رشدی طبیعی است و به فرو دادن منجر می‌شود کنار گذاشته شود.

خوردن مواد غیرغذایی می‌تواند ویژگی مرتبط با اختلالات روانشناختی دیگر باشد مانند کم‌توانی عقلانی، اختلال طیف اوتیسم و اسکیزوفرنی.

اگر این رفتار خوردن مختصراً در زمینه‌ی اختلال روانشناختی دیگر روی دهد، تشخیص مجزای هرزه‌خواری فقط در صورتی باید داده شود که رفتار خوردن به قدر کافی شدید باشد که توجه بالینی بیشتر را موجه سازد.

اختلال هرزه‌ خواری (Pica)
اختلال هرزه‌ خواری (Pica)

 سبب شناسی هرزه خواری

علل خاص آدم خواری یا بیل ناشناخته است ، اما شرایط و موقعیت های خاصی ممکن است خطر را افزایش دهد.

کمبودهای تغذیه ای مانند آهن یا روی ، که می تواند روند خاصی را ایجاد کند (با این حال ، محصولات غیر غذایی که به طور معمول مورد نیاز نیستند مواد معدنی موجود در بدن انسان را تأمین نمی کنند).

رژیم غذایی در انسان می تواند احساس گرسنگی را با خوردن محصولات غیر غذایی کاهش دهد تا گرسنگی را کاهش دهد. سوء تغذیه ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه ، جایی که مردم اغلب خاک یا خاک می خورند.

غفلت والدین ، ​​عدم نظارت یا محرومیت از غذا اغلب در کودکان فقیر دیده می شود.
مشکلات رشدی مانند اوتیسم ، سایر اختلالات رشدی ، یا اختلالات مغزی و روانی ، مانند وسواس (OCD) و اسکیزوفرنی نیز خطر را افزایش می دهند.

بارداری یکی دیگر از عوامل است ، اما پیش بینی می شود که Pica بیشتر در دوران بارداری در زنانی رخ می دهد که در دوران کودکی یا قبل از بارداری شیوع مشابهی در خانواده خود داشتند.

خوردن مواد معدنی مانند خاک رس و خاک را ژئوفاژی می نامند که می تواند باعث کمبود آهن شود.

یکی از نظریه ها این است که خوردن خاک رس یا خاک به کاهش حالت تهوع (و بیماری صبحگاهی) ، کنترل اسهال ، افزایش بزاق ، دفع سموم و تغییر حس بویایی یا چشایی کمک می کند.

برخی از افراد ادعا می کنند که از طعم و بافت خاک یا خاک رس یا سایر اقلام غیر غذایی لذت می برند و بخشی از عادت روزانه خود را می خورند. پیتزا همچنین می تواند پاسخی رفتاری به استرس باشد.

علل اصلی آدم خواری ناشناخته باقی مانده است ، اما شرایط و موقعیت های خاصی خطر توسعه آن را افزایش می دهد:

کمبودهای تغذیه ای مانند آهن و روی. این ممکن است شما را برای خوردن برخی مواد وسوسه کند. با این حال ، محصولات غیر غذایی که فرد مصرف می کند کمبود این محصولات را جبران نمی کند.

رژیم غذایی: برخی از افرادی که رژیم دارند ممکن است بخواهند با خوردن اقلام غیر غذایی گرسنگی خود را کاهش دهند.

تغذیه نامناسب ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه ، باعث می شود افراد دارای بیل بیشتر خاک و گچ بخورند.

عوامل فرهنگی: در برخی از خانواده ها ، مذاهب و گروه ها ، خوردن غذاهای غیرغذایی یکی از رفتارهایی است که کودک باید یاد بگیرد.

غفلت والدین ، ​​عدم نظارت یا محرومیت عاطفی: این امر در کودکانی که در فقر زندگی می کنند شایع تر است.

مشکلات رشدی: مانند عقب ماندگی ذهنی ، اوتیسم یا سایر عقب ماندگی های ذهنی یا اختلالات مغزی.

مشکلات سلامت روان: مانند وسواس و اسکیزوفرنی.

حاملگی: به نظر می رسد که بیل در زنان بارداری که در دوران کودکی یا قبل از بارداری چنین رفتاری داشته اند یا سابقه خانوادگی بیل دارند ، شایع تر است.

مواد مغذی مانند خاک و گچ نوعی اختلال آدم خواری به نام ژئوفاژی است که باعث کمبود آهن می شود.

یک نظریه برای توضیح ژئوفاژی این است که تصور می شود در برخی فرهنگ ها خوردن گچ و خاک به درمان تهوع ، کنترل ادرار ، افزایش بزاق ، خنثی سازی سموم و تغییر درک طعم و بو کمک می کند.

علاوه بر این ، اوج ممکن است یک واکنش رفتاری به استرس باشد. هیچ یک از این نظریه ها نمی توانند همه موارد پیکا را توضیح دهند.

اختلالات همراه هرزه خواری

 • اختلال طیف اوتیسم
 • اختلال ناتوانی عقلانی رشدی
 • اختلال طیف اسکیزوفرنی
 • اختلال وسواس فکری-عملی
 • اختلال مو کنی
 • اختلال پوست کنی
 • اختلال مصرف غذای دوری جو/محدود کننده
اختلال هرزه‌ خواری (Pica)
اختلال هرزه‌ خواری (Pica)

درمان اختلال هرزه خواری

درمان اولیه شامل آزمایش کمبود مواد معدنی یا مواد مغذی و اصلاح آن است.

در بسیاری از موارد، رفتارهای خوردن ناپدید می‌شوند زیرا کمبودها اصلاح می‌شوند.

اگر رفتارها ناشی از سوء تغذیه نیستند یا پس از درمان تغذیه متوقف نشوند، انواع مداخلات رفتاری در دسترس هستند.

دانشمندان  چندین مداخلات موثر مختلف را ایجاد کرده‌اند، از جمله هدایت توجه افراد از شی مورد نظر و پاداش دادن به آنها برای از بین بردن یا رها کردن مواد غیر غذایی.

پزشک ممکن است نقش مهمی در کمک به مدریت و پیشگیری از رفتارهای مرتبط با پیکا یا اختلال هرزه خواری داشته باشد.

او به شما آموزش خواهد که به کودک درباره مواد خوردنی و غیرخوردنی آموزش بدهید. برخی از کودکان ممکن است نیاز به درمان‌های رفتاری، روانشناختی و خانوداگی داشته باشد.

بنابراین ممکن است نیاز به کمک گرفتن از روانشناس داشته باشید.

یکی از مطالعات منتشر شده در Journal of Applied Behavior Analysis نشان داده است که برخی از کودکان با مکمل‌های مولتی ویتامین درمان شده‌اند. اگر مشکلی مانند ناتوانی ذهنی یا سلامت روان وجود داشته باشد باید آنها نیز تحت درمان قرار بگیرند.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا