فیلم های روانشناسی

فیلم Nightcrawler شبگرد

لوئیس بلوم ، با بازی جیک جیلنهال ، دزدی از نیویورک است که با گروهی از خبرنگاران با نام مستعار کابوس مواجه می شود که در حال فیلمبرداری صحنه های تصادف ، آتش سوزی و سایر حوادث برای فروش در تلویزیون هستند. با دیدن این صحنه ها به این شغل علاقه مند شد و با نصب اتصال بی سیم پلیس در اتومبیلش شب را به شب تبدیل کرد. در حال حاضر هر صحنه تصادفی برای او به پول تبدیل شده است تا به دست آورد.

درباره فیلم شبگرد Nightcrawler

شبگرد فیلمی جنایی و مهیج محصول سال 2014 کشور آمریکا است و کارگردانی آن بر عهده “دن گیلروی” سازنده آثاری چون “فولاد ناب” و “میراث بورن” بوده است. بازیگرانی چون “جیک جیلنهال”، “رنه روسو” و “بیل پکستون” در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند. شبگرد با بودجه 8.5 میلیون دلاری ساخته شد و توانست به فروش 47.4 میلیون دلاری دست پیدا کند.

در رسانه هایی که دنی گیلروی در کابوس به تصویر کشیده است ، نینا سردبیر اخبار تلویزیونی اوست و به صراحت به لوئیس می گوید از طرح مسائلی که در آن مردم نارضایتی خود را ابراز می کنند خودداری کند و در عوض تا آنجا که ممکن است پرورش و پرورش دهد. این قتل عام ، چه در اختلاف خانوادگی و چه در جاهای دیگر رخ می دهد ، تصاویر متناقضی را ارائه می دهد و آن را برای افزایش بینندگان اخبار او ارائه می دهد. شخصیت نینا در “کابوس” در واقع نسلی از جامعه رسانه های آمریکایی است که شیوه “انتشار جنجال” را در پیش گرفته است و هیچ ارتباطی با حقیقت یا بررسی اخبار ثابت ندارد. نینا و رسانه هایی که در آن کار می کند اعتقادی به افزایش خشونت از طریق رسانه های مستندهای خشن ندارند ، زیرا در این جامعه پول و ثروت حرف اول و آخر را می زند و نینا این را بهتر از دیگران می داند.

البته این دنیای غیراخلاقی و خشونت آمیز تنها چیزی نیست که دنی گیلروی در کابوس به آن حمله کرده است ، اما در این کار انتقادی مردم عادی ، او علناً متهم به رویکرد رسانه ها می شود. مردم در دنیای امروز علاقه چندانی به اخبار روزمره و مثبت ندارند و به گفته نینا ترجیح می دهند به جای اخبار آب و هوا ، یکی گلوی دیگری را اشک کند و خونریزی واقعی را آغاز کند! در حقیقت ، فیلم به درستی به تغییر در برداشت مردم و انتظارات جدید از رسانه ها اشاره می کند که این امر مستلزم آن است که رسانه ها آنچه را که مخاطبان می خواهند ارائه دهند ، زیرا تنفس رسانه ها رضایت بینندگان را می طلبد.

علاوه بر موضوعات جالبی که فیلم به آن می پردازد ، باید به ویژگی های فیلم نیز اشاره کنیم که بسیار قوی است و مخاطب می تواند به راحتی با آن ارتباط برقرار کند. فیلم شخصیت های فیلم را در طول داستان به خوبی به مخاطب ارائه می دهد و آنها را به خوبی گسترش می دهد و در پایان آنها را با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارند به منطقه ای ناآشنا از جامعه می برد. آنها از نقطه پایان فعالیت خود آگاه نیستند. در واقع ، “شبگرد” خوشبختانه نقطه پایانی بیان داستان جسورانه خود را در نظر نمی گیرد و در پایان داستان هیچ پیام یا توصیه ای به بیننده ارسال نمی کند و فقط از او می خواهد که در مورد آنچه در فیلم نشان داده می شود خوب فکر کند و بپرسید آیا او دوست لوئیس است؟

جک جیلنهال ستاره فیلم در نقش لوئیس است. جیلنهال یکی از بهترین نقش های بازیگری دوران حرفه ای خود را در کابوس نشان داده است و اگر اتفاق خاصی نیفتد ، می تواند یکی از نامزدهای اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد باشد. جیلنهال یکی از دیدنی ترین لحظات فیلم است ، به ویژه هنگامی که تک گویی می کند و موعظه می کند ، با تمرکز بر حرکات دست ها و چشم هایش ، که برداشتن چشمان شما بسیار دشوار است. رنه روسو سردبیر اخبار وحشت و وحشت تلویزیونی در دنیای مدرن محسوب می شود. روسو ، در نقش خود به عنوان نینا ، به اخلاق رسانه ای اعتقاد ندارد و حتی نمی تواند تعادل خود را حتی در روابط شخصی و احساسی خود حفظ کند. رابطه او با لوئیس ، که سالها از او جوانتر است ، می تواند ادامه زوال اخلاقی جامعه ای باشد که در آن همه چیز در رسانه ها “باورنکردنی” توصیف شده است.

“کابوس” یک اثر انتقادی است که توانسته خوب صحبت کند و بنابراین ، با فیلمنامه خوب و کارگردانی عالی دنی گیلروی ، فیلم می تواند به راحتی مخاطب خود را برای مدت نزدیک به دو ساعت تحت تأثیر قرار دهد. البته قسمت های مهم فیلم به دلیل بازی فوق العاده اش تحت الشعاع جیلنهال قرار می گیرد.به هر حال “کابوس” اثری است که به نظر من هر بیننده ای در دنیای امروز باید آن را تماشا کند.

لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا