تست روانشناسی

تست متادون

آیا آزمایش متادون را می شناسید؟ متادون یک داروی صنعتی از گروه شبه مواد مخدر است که به عنوان مسکن و درمان اعتیاد استفاده می شود. متأسفانه خود متادون می تواند سوء مصرف کننده و اعتیادآور باشد.

گاهی اوقات افراد به دلایل مختلف از جمله شغل، ازدواج یا درخواست خانوادگی، به ویژه والدین، مجبور به انجام آزمایش متادون برای تشخیص اعتیاد هستند.

بزرگترین نگرانی و تمایل فرد معتاد در حین انجام آزمایش، منفی بودن نتیجه آزمایش اعتیاد است. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش متادون هستید، در این مقاله در مورد انواع آزمایش متادون و راه های خلاص شدن از شر آن صحبت خواهیم کرد.

Methadone test

استفاده از متادون

متادون دارویی است که به عنوان یک داروی اعتیادآور در درمان اعتیاد به مواد مخدر (تریاک، هروئین، شیره) استفاده می شود. تفاوت اصلی بین متادون و داروها این است که دوام بیشتری دارند. به همین دلیل به آن نگهدارنده می گویند.

بنابراین اثر یک دوز متادون تقریباً 48-24 ساعت و هروئین حدود 2-3 ساعت است. این اثر طولانی مدت باعث می شود که متادون با هروئین یا داروی با دوز پایین دیگری که پزشک شما تجویز کرده است جایگزین شود و فرد علائم ترک کمتری را تجربه کند.

متادون روی گیرنده های مواد افیونی مانند مورفین برای کاهش درد و خماری اثر می گذارد. اگرچه متادون به عنوان یک داروی ترک شناخته شده است، اما استفاده از آن عوارض جانبی زیادی دارد و می تواند اعتیادآور باشد.

یبوست، پوسیدگی دندان، افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، ناباروری، اختلالات جنسی، اختلالات قاعدگی در زنان و اختلالات روانی مانند افسردگی و در مواردی افکار خودکشی از پیامدهای آن است.

بنابراین، اگرچه متادون به عنوان یک داروی ترک شناخته شده است، اما عوارض جانبی آن کمتر از سایر داروها نیست.

Methadone test

آیا تست اعتیاد متادون مثبت است؟

مثبت بودن تست متادون به شرایط مختلفی بستگی دارد. هنگامی که فردی برای ترک از متادون استفاده می کند، پزشک متادون را در دوزهای محدود تجویز می کند. این امر همراه با قطع کامل مصرف مواد می تواند منجر به منفی شدن تست اعتیاد شود.

اما برخی افراد متادون را با داروهای بدون نسخه جایگزین می کنند یا حتی آن را همزمان با دارو مصرف می کنند که می تواند منجر به مثبت شدن تست اعتیاد شود. برای تشخیص دقیق اعتیاد به متادون بهتر است از یک آزمایش متادون خاص استفاده کنید.

Methadone test

تست های تشخیص اعتیاد

با توجه به تنوع تست های تشخیصی اعتیاد، نوع آزمایش با در نظر گرفتن مراجعه کننده، وضعیت اقتصادی، فاکتور زمان و نوع ماده مصرفی انتخاب می شود. هیچ تستی 100% درست نیست و گاهی اوقات اشتباهاتی رخ می دهد.

Methadone test

معمولا دو نوع تست اعتیاد وجود دارد:

آزمایشات آزمایشگاهی: در آزمایشات آزمایشگاهی، فرد نمونه ای از ادرار، بزاق، خون یا موی خود را به مرکز تحویل می دهد. مزیت روش آزمایشگاهی دقت و معایب بالای آن، هزینه و تاخیر در تعیین پاسخ (گاهی تا 5 روز) است.

تست های غربالگری: این نوع تست با کیت های ارزان قیمت انجام می شود و در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است زیرا تعیین پاسخ تنها چند دقیقه زمان می برد. با این حال، فاقد دقت تست های آزمایشگاهی است و گاهی اوقات نیاز به آزمایش های تاییدی است.

Methadone test

روش های آزمایش متادون تشخیص اعتیاد به متادون

روش های مختلفی برای تشخیص اعتیاد به متادون وجود دارد. هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند. به همین دلیل در انتخاب هر آزمون باید ویژگی ها و نیازهای فرد را در نظر گرفت. در زیر به بررسی این روش ها خواهیم پرداخت.

 • آزمایش ادرار متادون

روش آنالیز ادرار نیاز به نمونه ادرار دارد. این آزمایش را می توان با استفاده از نوار کاغذی به سرعت یا از طریق فرآیندهای طولانی و با کیفیت آزمایشگاهی انجام داد.

جابجایی و تقلب نمونه از مشکلات اصلی این روش است. برخی افراد آب آشامیدنی زیادی می نوشند تا ادرار خود را رقیق کنند تا نتیجه آزمایش منفی شود، در این صورت ممکن است نمونه به دلیل رنگ و شفافیت پذیرفته نشود. زمان تقریبی تشخیص متادون با این روش حدود 3 روز است.

Methadone test

 • نوار تست سریع متادون

نوار تست سریع متادون یک آزمایش غربالگری ادرار است که بدون تجهیزات آزمایشگاهی قابل استفاده است. اگر میزان متادون بیش از 300 نانوگرم در میلی لیتر باشد، نتیجه این آزمایش مثبت است.

کیت متادون حاوی یک بروشور و یک نوار تست است. برای انجام نوار تست متادون نیازی به گرسنگی ندارید.

نمونه ادرار در یک ظرف یکبار مصرف (حدود یک سانتی متر) جمع آوری شده و مورد بررسی و تفسیر قرار می گیرد. هر نوار تست یکبار مصرف است و پس از استفاده باید دور انداخته شود.

Methadone test

 • آزمایش بزاق متادون

آزمایش بزاق راحت و بدون درد است. زیرا توسط کارشناس جمع آوری می شوند و امکان کلاهبرداری با آنها بسیار کم است.

نتیجه آزمایش در عرض چند دقیقه آماده می شود و نیازی به آزمایشگاه ندارد. بسته به نوع آزمایش، شناسایی چندین ماده در بزاق به طور همزمان امکان پذیر است.

این تست یک روش عالی برای ارزیابی مصرف اخیر یک فرد است. یکی از معایب این روش این است که بسته به میزان بزاق آزاد شده و نوع مواد مصرفی، دوره ارزیابی از چند ساعت تا چند روز متغیر است.

زمان تقریبی تشخیص متادون با این روش حدود 24 ساعت است. آزمایش بزاق برای رژیم های دیگر مانند شیشه استفاده می شود.

Methadone test

 • آزمایش موی متادون

امکان ردیابی مواد موجود در مو برای چندین ماه وجود دارد. برای اکثر مواد، این 90 روز است. آزمایش مو روشی بسیار آسان با احتمال تقلب بسیار کمی نسبت به روش های دیگر است.

اما این روش به تجهیزات آزمایشگاهی نیاز دارد و هزینه بیشتری نسبت به روش های دیگر دارد. افرادی که موهای مشکی دارند بیشتر از افراد دیگر نتیجه مثبت خواهند داشت.

هر چه مو بلندتر باشد، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. بهترین قسمت مو برای ارزیابی فاصله 2.5 تا 4 سانتی متری از ریشه مو است.

این آزمایش نه تنها می تواند وجود ماده را ارزیابی کند، بلکه می تواند میزان ماده مصرفی را نیز نشان دهد (این امر در هیچ آزمایشی امکان پذیر نیست). زمان تقریبی تشخیص متادون با این روش حدود 90 روز است.

Methadone test

 • آزمایش عرق متادون

تست تعریق نیز بسیار آسان است. مدت زمان تشخیص متادون با این روش تا چند هفته می باشد. تعریق بیش از حد، انجام این آزمایش را برای برخی افراد دشوار می کند. تعریق بیش از حد توانایی اندازه گیری را کاهش می دهد و توانایی ردیابی را برای چندین ماه از بین می برد.

Methadone test

تست اعتیاد چند روز بعد از مصرف متادون منفی می شود؟

بیشتر مواد را می توان تا ۷۲ ساعت پس از مصرف در ادرار تشخیص داد. بنابراین فرد ممکن است در این مدت مصرف نکند تا زمانی که آزمایش منفی شود. آگاهی از این بازه زمانی به خانواده ها کمک می کند تا بدانند تست اعتیاد چقدر قابل اعتماد است.

تست خیانت برای تشخیص اعتیاد تقلب با تست متادون

متادون دارویی برای درمان اعتیاد است اما برخی افراد برای پنهان کردن اعتیاد خود از این دارو استفاده می کنند. معتادان قبل از انجام آزمایش مدتی از متادون استفاده می کنند.

بنابراین اثرات ماده موجود در آنها از بین می رود و سپس آزمایش می شود و اعتیاد در آنها تشخیص داده نمی شود. سپس پس از دریافت نتیجه مجددا شروع به مصرف دارو می کنند، بنابراین وظیفه آزمایشگاه انجام کلیه آزمایشات از جمله متادون است.

اگر نیاز به تست متادون منفی دارید، بهتر است تست اعتیاد را با یک راه حل بهتر جایگزین کنید، لغو تست اعتیاد ممکن است در کوتاه مدت جواب دهد.

اما مشکل اعتیاد را حل نمی کند. بنابراین برای ترک دائم مطالب به امکانات دیگری نیاز است تا فرد یک عمر از عواقب آن رهایی یابد.

Methadone test

شناسایی معتاد یا فریب دادن مشتری؟

اگر فردی تست اعتیاد داشته باشد و فقط آزمایش متادون او مثبت باشد، مدیر آزمایشگاه باید آزمایش‌های اضافی را انجام دهد تا مشخص شود آیا فرد از متادون به عنوان راهی برای پنهان کردن اعتیاد استفاده کرده است یا خیر. اگر فردی تست اعتیاد داشته باشد و فقط آزمایش متادون او مثبت باشد.

در این صورت نتیجه تحقیقات وی برای تحقیقات تکمیلی جهت تعیین هدف متادون به رئیس آزمایشگاه و پزشک مرکز بهداشت هدایت می شود.

در واقع فردی که تحت نظر پزشک متخصص متادون مصرف می کند یا در کلینیک ترک اعتیاد تحت درمان است می تواند با ارائه گواهی این موضوع را ثابت کند.

علل اختلال اعتیاد به متادون

شایع ترین علل اختلال عملکرد بیضه شامل موارد زیر است:

Methadone test

خطای نمونه گیری تست اعتیاد به متادون

یکی از دلایل خطا در تست های تشخیصی خطای نمونه گیری است. علیرغم حضور نمونه، ممکن است کلاهبرداری صورت گیرد و معتاد نمونه خود را به کلاهبرداری تغییر دهد.

به عنوان مثال، نمونه ای از یک فرد سالم که توسط یک فرد معتاد در سرنگ نگهداری می شود، باید در ظرف نمونه خالی شود.

 • خطاهای فنی تست اعتیاد به متادون

نوار تست را باید 15-10 ثانیه در ادرار نگه داشت و قبل از خواندن پاسخ به مدت 5 دقیقه روی سطح صاف غیر جاذب قرار داد. تفسیر پاسخ در دقیقه اول یا بعد از 10 دقیقه منجر به خطا در ارزیابی می شود.

 • رقیق کننده ها در تست اعتیاد به متادون

هر عاملی که ادرار را رقیق کند در نتایج آزمایش اختلال ایجاد می کند. در این حالت می توان از نوارهای کمکی برای تعیین سطح کراتین، نیترات و گلوتامات در ادرار استفاده کرد.

 • تغییرات در سطح pH در آزمایش اعتیاد به متادون

خونریزی، جوهر لیمو، سفید کننده و غیره. در ادرار باعث تغییر در سطح pH می شود. در نتیجه احتمال خطا در نتیجه آزمایش افزایش می یابد.

زیرا اکثر تست ها در برابر تغییرات PH در محدوده 5 تا 9 مقاوم هستند و افزایش یا کاهش PH این محدوده باعث ایجاد اختلال می شود.

Methadone test

تداخلات دارویی

اگر دارویی مصرف می کنید، به مسئول آزمایشگاه اطلاع دهید؛ زیرا احتمال تداخل دارویی وجود دارد، به این معنی که برخی داروها ممکن است میزان متادون را در خون شما افزایش دهند.

این داروها شامل موارد زیر است:

 • فلوکستین، فلووسامین، سرترالین
 • ونلافاکسین و نفازودون
 • داروهای ضد قارچ مانند کلوتریمازول و کتوکونازول
 • داروهای حاوی هورمون هایی مانند پروژسترون، اتینیل استرادیول، دگزامتازون و تستوسترون
 • مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نیفدیپین، وراپامیل و دیلتیازم
 • آنتی بیوتیک هایی مانند اریترومایسین و کلاریترومایسین
 • سایر داروها مانند کینیدین، میدازولام، دیازپام، وینبلاستین، بروموکریپتین، سایمتیدین، لیدوکائین و سم سفالیک B

Methadone test

آیا می توان به تست های اعتیاد اعتماد کرد؟

روش های مختلفی برای غربالگری اولیه و اعتبارسنجی تست اعتیاد وجود دارد. همانطور که توضیح دادیم به دلایل مختلف احتمال خطا در تست های اعتیاد وجود دارد.

نوار تست متادون فقط برای نتایج اولیه استفاده می شود و برای تایید نتایج بهتر است از روش آزمایشگاهی استفاده شود. زیرا احتمال خطای آزمایشگاهی بسیار کمتر است.

علاوه بر این، مواد تداخلی در نمونه ادرار ممکن است باعث خطای نمونه شود. نوار رنگی که در ناحیه کنترل(C) نوار تست متادون ظاهر می شود یک کنترل کننده داخلی است که حجم نمونه کافی و روش صحیح اجرا را نشان می دهد.

توصیه می شود برای تایید روش و صحت آزمایش در آزمایشگاه های معتبر انجام شود. آزمایشگاه ها قوانین سختگیرانه ای برای نمونه گیری برای آزمایش اعتیاد دارند.

همچنین کیت های تشخیص تقلب در نمونه های ادرار وجود دارد که می توان از آنها برای تشخیص تقلب نیز استفاده کرد.

در مواردی که رئیس آزمایشگاه مشکوک به تقلب یا اشتباهات احتمالی آزمایش باشد، مجدداً آزمایش تکمیلی انجام می شود. برای این منظور می توان از روش TLC استفاده کرد. با این روش احتمال منفی بودن تست از سمپلر بسیار کم است.

Methadone test

دقیق ترین راه برای تشخیص اعتیاد به متادون چیست؟

اگر اشتباه یا تقلبی وجود نداشته باشد، همه آزمایش ها می توانند دقیق باشند، اما آزمایش مو بسیار دقیق است.

این آزمایش نه تنها می تواند وجود ماده را ارزیابی کند، بلکه می تواند میزان ماده مصرفی را نیز نشان دهد و زمان تقریبی تشخیص متادون با این روش حدود 90 روز است.

 

لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا