تست روانشناسی

روش صحیح درس خواندن | اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

روش صحیح یادگیری نیازمند ابزارها و عواملی است که شما باید یاد بگیرید. یادگیری یکی از سخت ترین حرفه ها در جهان برای بسیاری از دانش آموزان است. دلیل این امر شاید عدم آگاهی آنها از روش های صحیح و ابتدایی تدریس باشد. در واقع یادگیری هنری است که ظرافت های خود را دارد، اگر از این ظرافت ها استفاده شود موفقیت اجتناب ناپذیر است.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

بسیاری از دانش آموزان به دنبال راه های مناسب برای یادگیری و یادگیری از دوره ابتدایی هستند. آنها از روش هایی مانند به خاطر سپردن و قفل کردن در اتاق برای ذخیره مطالب در ذهن خود استفاده می کنند.

اما گاهی اوقات متوجه می شوند که همه چیزهایی را که خوانده اند فراموش کرده اند و فقط وقت خود را تلف کرده اند. برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ در اینجا چند پیشنهاد در مورد نحوه ظاهر یا گرفتن قرار ملاقات برای وسایل عتیقه وجود دارد.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

مهارت های مورد نیاز برای روش صحیح یادگیری

برای داشتن روش صحیح یادگیری ابتدا باید چند مهارت مهم و اساسی را بیاموزید.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • مهارت گوش دادن

شما کلمات و صداها را می شنوید، اما این بدان معنا نیست که آنها را درک می کنید. اگر می خواهید گوش کنید، همه چیز متفاوت است. هرچه با دقت بیشتری گوش دهید، موضوع را بیشتر درک می کنید. به جرات می توان گفت که ناتوانی در گوش دادن علت بسیاری از مشکلات ارتباطی و یادگیری است.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • مهارت های یادداشت برداری

یادداشت برداری مهارتی است که به درک بهتر مطالب و تکمیل دانش کمک می کند و با نوشتن کتاب متفاوت است. در واقع یادداشت برداری به معنای انتخاب و ثبت نکات کلیدی و مهم است.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • مهارت در خلاصه نویسی

خلاصه به معنای مرور مطالبی است که خوانده اید. در واقع بیان نکات اصلی زبان خودتان است. خلاصه نه تنها باید شامل نکات اصلی باشد، بلکه باید پیوندهای بین نکات اصلی را نیز منعکس کند. خلاصه باید به خوبی هماهنگ باشد، یعنی. بین جملات ارتباط منطقی داشته باشد و به زبان خود نوشته شود.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • روش صحیح یادگیری مهارت های پرسیدن

سوالات شما دقت، ظرافت، نقطه گذاری و مهارت های یادگیری شما را نشان می دهد. از سوال پرسیدن و سوال پرسیدن به موقع نترسید.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

اصول یادگیری موثر در روش صحیح یادگیری

برای داشتن روش صحیح یادگیری ابتدا باید اصول را به دقت رعایت کنید. زیرا تنها با رعایت این اصول می توانید بهتر یاد بگیرید و از زمان خود نهایت استفاده را ببرید. برخی از این اصول عبارتند از:

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • تعیین هدف

قبل از خواندن، باید هدفی را تعیین کنید، یعنی اینکه این درس را با چه هدفی می خواهید مطالعه کنید، آیا فقط نکات اصلی درس را می خواهید یا می خواهید همه چیز را در کتاب بفهمید.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • تعیین مدت مطالعه

شما باید بدانید که چقدر می خواهید برای مطالعه وقت بگذارید. تعیین زمان و حجم تمرین به انسان آرامش می دهد و این آرامش باعث افزایش سرعت یادگیری و سرعت یادگیری می شود.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • فعالانه بخوانید

دانش آموزی که برای یادگیری هدفمند مطالعه می کند، برای یادگیری بهتر باید فعالانه مطالعه کند. می توانید با جمع بندی، حل تمرین ها، علامت گذاری و انتخاب نکات مهم، آموزش خود را فعال کنید.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • جدی باشید و در عین حال استراحت کنید

زمانی که تصمیم به مطالعه گرفتید، فوراً شروع کنید و اجازه ندهید افکار مضطرب در راه باشند. برای اینکه یادگیری مفیدی داشته باشید و درک بهتری از مطالب داشته باشید، باید بعد از حدود 45 دقیقه تمرین، یک استراحت کوتاه (10-15 دقیقه) داشته باشید.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

روش پس از بسته شدن یکی از روش های صحیح یادگیری

یکی از بهترین و موثرترین روش های یادگیری روش (بعد از پایان) است که شامل شش مرحله است. این مراحل عبارتند از:

 •  خواندن

اگر می خواهید محتویات یک کتاب یا فصل را از یک کتاب بیاموزید، ابتدا به سرعت کل فصل را با یک نگاه مرور کنید تا یک دید کلی از موضوعات و مفاهیم آن فصل به دست آورید. مرحله پیش خوانی به شما کمک می کند تا علاوه بر مقدمه مقدماتی موضوع، تا حد زیادی نکات اصلی و فرعی را شناسایی کنید.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • سوال پرسیدن

پس از گذراندن مرحله پیش خواندن و آشنایی با مطالب، سعی کنید در مورد موضوع مطالعه سوالاتی را مطرح کنید. سؤال کردن می تواند زمان بر و کمی دشوار باشد، اما تمرکز، دقت و سرعت عمل را به طور چشمگیری افزایش می دهد و یادگیری شما را آسان می کند.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • خواندن

وقتی همه ما یاد می گیریم منظورمان یادگیری، فهمیدن، حفظ کردن و حفظ درس است، بنابراین سعی می کنیم کتاب و جزوه را خط به خط در ذهن خود بخوانیم، حفظ کنیم و تکرار کنیم. در حالی که هدف از مرحله خواندن، یادگیری و حفظ مطالب نیست. هدف از مرحله خواندن فقط درک و انتقال اطلاعات از کتاب به یادداشت هاست.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • تفکر

در هنگام مطالعه سعی کنید به مطالب و مثال ها فکر کنید و تصاویر ذهنی از مطالب داشته باشید.

 • از حفظ گفتار

پس از گذراندن دو مرحله قبل مطالعه و تفکر سعی کنید نکات مهم را برای خود بازگو کنید. آنچه را که می خوانید به زبان خودتان و تا حد امکان به راحتی بازگو کنید. حفظ کردن به شما کمک می کند قسمت هایی را که به خوبی یاد نگرفته اید شناسایی و دوباره بخوانید.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • بررسی

پس از خواندن تمام فصل ها، مطالب را در فواصل زمانی مناسب مرور کنید. مهمترین قسمت یادگیری که اطلاعات را در لایه های زیرین ذهن ثبت می کند و از فراموشی جلوگیری می کند مرور است.

راه درست یادگیری و تمرکز

تمرکز یعنی به حداقل رساندن حواس پرتی. می توان گفت خواندن جدی ترین فعالیتی است که تمرکز در آن نقش عمده و اساسی دارد.

ممکن است بارها متوجه شده باشید که چشمانتان بدون اینکه متوجه شوید به طور معمول روی کلمات و خطوط پلک می‌زند. این می تواند شما را خسته و بی حوصله کند و مدت زیادی طول بکشد.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

افزایش و افزایش تمرکز بر روش صحیح یادگیری

 • کنترل اضطراب

اضطراب به خودی خود بد نیست. از نظر روانشناختی، برای تحریک انگیزه به سطح خاصی از اضطراب نیاز است. مشکل زمانی شروع می شود که شدت اضطراب افزایش می یابد. اضطراب مفرط نه تنها کمکی به یادگیری و موفقیت نمی کند، بلکه مانعی بر سر راه آن است

 • تقویت روانی

شما می توانید راه هایی برای بهبود خلق و خوی خود بیابید. روحیه شجاعت، امید و اراده خود را تقویت کنید تا تسلط خود را افزایش دهید.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • افکار مزاحم را کنترل کنید

در میان موانع تمرکز، افکار مضطرب نقش مهم تری دارند. معمولا این افکار منشأ ذهنی و درونی دارند که باید از آنها دوری کرد و کنترل کرد.

این عوامل عبارتند از یادآوری خاطرات تلخ یا غوطه ور شدن در خیالات یا چیزهایی مانند درد، رنج، غم، اضطراب، گرسنگی و تشنگی یا سرما و گرمی، ترس، عصبانیت و شادی، سردرد و ….

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

نکات مهم در روش های صحیح یادگیری

برخی از نکات و ترفندهای یادگیری موثر که منجر به یادگیری بهتر می شوند عبارتند از:

 • از قبل برنامه ریزی کنید و تعیین کنید که کدام موضوعات را می خواهید بخوانید.
 • سعی کنید در فواصل زمانی کوتاه اما ثابت مطالعه کنید.
 • مکان مطالعه و یادگیری را به ترتیب تغییر دهید.
 • طوری با صدای بلند بخوانید که گویی به تنهایی یاد می گیرید.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

 • یادگیری به صورت گروهی و انجام تکالیف به صورت گروهی مانند مراجعه به کتابخانه و تبادل نظر در افزایش انگیزه و تمایل به یافتن پاسخ مناسب بسیار موثر است.
 • از فلش کارت های متصل استفاده کنید.
 • خودت را بیازمای.
 • موضوعی را به دلخواه خود حذف نکنید، هر قسمت از درس مهم است.
 • به یاد داشته باشید که به اندازه کافی استراحت کنید و بخوابید.
 • خود را در چند بروشور و کتاب درسی غرق نکنید.

اصول مهم در درس خواندن و مطالعه

بسیاری از افراد در اجرای این روش ها مشکل دارند و اغلب ناامید می شوند. به همین دلیل توصیه می شود از مشاوره تحصیلی استفاده کنید. مشاور روش های آموزشی را با جزئیات و متناسب با شرایط و شخصیت شما آموزش می دهد.

 

لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا