تست روانشناسی

مهارت شوخ طبعی

مدت هاست که روان شناسان به ارزش شوخ طبعی به عنوان نوعی مهارت مقابله ای پی برده اند. فروید، شوخ طبعی را بهترین مکانیسم دفاعی می داند.

از نظر فروید «شوخ طبعی یک استعداد استثنایی و نادر» است که به ما اجازه می دهد در مواجهه با تنش به خودمان بگوییم: «نگاه کن این است معنی دنیایی که ظاهرا خطرناک نامیده می شود، مثل بازی بچه هاست که خیلی خنده دار است».

مهارت شوخ طبعی

نتایج پژوهش پیرامون مهارت شوخ طبعی

پژوهشگران با بررسی پژوهش های انجام شده در زمینه شوخ طبعی و سلامتی نتایج زیر را درباره ارزش شوخ طبعی به عنوان نوعی مهارت مقابله ای بیان کرده اند.

۱. افرادی که از شوخ طبعی خوبی برخوردارند در مقایسه با افرادی که شوخ طبع نیستند احتمالا در هنگام مواجه شدن با تجربیات تنش زا کمتر با خلق منفی واکنش نشان می دهند. شوخ طبعی به خصوص زمانی که افراد با یک رویداد منفی مواجه می شوند، مفید است. زیرا آنها به مشکل با شوخ طبعی می نگرند و بدین ترتیب با احساس نارضایتی مقابله می کنند. با این حال، شوخ طبعی الزاما اضطراب شخص را هنگام مواجهه با رویدادهای تهدید کننده کاهش نمی دهد.

مهارت شوخ طبعی

۲. شوخ طبعی روش مؤثری برای مقابله با عواطف منفی از قبیل خشم، غمگینی و افسردگی است. افراد شوخ طبع احتمالأ نسبت به هیجانات منفی موضع فعال تری دارند و سعی می کنند بر آنها غلبه کنند. شوخ طبعی به ما اجازه می دهد تا ناملایمات را از پیش روی خود برداریم. افرادی که فاقد شوخ طبعی اند احتمالا منفعل میشوند و عواطف منفی بر آنها مسلط میشود.

٣. افرادی که از شوخ طبعی خوبی برخوردارند در مقایسه با افرادی که شوخ طبع نیستند شانس بیشتری برای داشتن جسمی سالم دارند. مطالعات نشان می دهد که شوخ طبعی با عملکرد مثبت دستگاه ایمنی و علایم تنش های فیزیولوژیکی کمتر، ارتباط دارد.

مهارت شوخ طبعی

ارتباط مهارت شوخ طبعی با تنش ها

شوخ طبعی از چند طریق به ما کمک میکند تا با تنش مقابله کنیم:

اول اینکه، شوخ طبعی احساس خودکار آمدی ما را بالا می برد. بدین ترتیب به جای اینکه با ترس یا دستپاچگی به رویدادهای تنش زا واکنش نشان دهیم، می توانیم با استفاده از حس شوخ طبعی به آسانی و بدون ناراحتی با آن رویدادها مقابله کنیم و آنها را به عنوان چالش تلقی کنیم.

دوم اینکه، شوخ طبعی کمک می کند تا از آن مشکل فاصله بگیریم و در عوض برای یافتن راه حل های دیگر فرصتی بیابیم.

سوم اینکه، شوخ طبعی این است که مردم بیشتر مایلند در کنار افراد شاد و سرحال باشند و از آنها حمایت کنند.

نوع شوخ طبعی که به نظر سالم تر می آید، خوش طبعی ملایم و معطوف به خود است. این نوع شوخ طبعی همان طور که در قبل هم ذکر شد، موجب می شود که شخص خود را خیلی جدی نگیرد. این نوع شوخ طبعی سالم با شوخ طبعی ناسالمی که توأم با تمسخر و خصومت است مغایرت دارد.

مهارت شوخ طبعی

4 نکته مهم در مورد ارزش شوخ طبعی

این چهار نکته را در مورد ارزش شوخ طبعی به عنوان نوعی مهارت مقابله ای در نظر داشته باشید:

نکته اول: اول اینکه، همانطور که ویکتور فرانکل می گوید: شوخی نوعی تناقض است. شما نمی توانید در یک زمان هم واقعا غمگین باشید و هم بخندید.

نکته دوم: دوم اینکه، شوخی، ویژگی منحصر به فرد انسان است که از طریق جدا کردن افراد از دردها و ناراحتی هایشان موجب نوعی احساس انتخاب و کنترل در آنها می شود.

مهارت شوخ طبعی

نکته سوم: سوم اینکه، شوخ طبعی به ما یادآوری می کند تا مسئله را از جنبه های مختلف بررسی کنیم.

نکته چهارم: سرانجام شوخ طبعی نوعی تأیید خویشتن است، وقتی به خود می خندیم یعنی به خود می گوییم: «من خودم را دوست دارم و خود را به عنوان شخص جایزالخطا می پذیرم.

 

لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا