کودک نوجوان

چگونه می توان رعایت قوانین را به کودک آموزش داد؟

همه افراد به خصوص کودکان باید یکسری محدودیت ها و قوانین را پذیرفته و قبول کنند و هر زمانی که امکان دسترسی به خواسته ها و تمایلات خود را ندارند قادر باشند تا با شرایط کنار آمده و شکست را بپذیرند.

مواجه شدن با موقعیت های شکست، ناکامی و کنترل آنها در کودکان ممکن است برای والدین کار سختی باشد، اما روش های موثری وجود دارد که می تواند به کودکان کمک کند تا یاد بگیرند که در این موقعیت ها چگونه خود را کنترل کنند (خویشتنداری) و به راحتی وضعیت بحرانی ناکامی و شکست را پشت سر گذارند.

این بدان معناست که والدین باید در مورد یک رفتار نامناسب همیشه یک پاسخ ثابت داشته باشند. یکسان بودن پاسخ والدين باعث یادگیری رفتار صحیح توسط کودک می گردد.

تغییر نظرات والدین از یک زمان به زمان دیگر با اختلاف بین والدین در رابطه با یک رفتار نامناسب باعث سردرگمی و در بعضی مواقع سوء استفاده کودک و ادامه رفتار نادرست می شود.

آموزش رعایت قوانین به کودک

نکته مهم:

برای اینکه کودک بداند والدین و دیگران از او چه انتظاری دارند و چگونه باید رفتار کند لازم است که حدود و قوانین برایش مشخص شود تا در چهارچوب آنها رفتار نماید.

اصول مهم در تعیین قوانین

 • بیان شدن قوانین به صورت مثبت

قوانین باید به صورت مثبت بیان شوند و به کودکان بگویند که «چه کاری را باید انجام دهند». به جای آنکه «چه کاری را انجام ندهند». به عنوان مثال «آرام راه برو» به جای «ندو».

 • ساده بودن قوانین

هرچه قوانین ساده تر باشند، انجام آنها برای کودک راحت تر است.

اصول مهم در تعیین قوانین

 • استفاده از قوانین قابل ارتقا و تقویت

قوانین باید قابل تقویت شدن باشند. لازم است در صورت عدم رعایت قانون پیامدی برای آن در نظر گرفته شود. (مثلا محروم شدن از دیدن کارتون تلویزیون به دنبال انجام یک کار اشتباه)

 • تصمیم گیری خانوادگی برای قوانین

در طی یک جلسه خانوادگی در مورد برخی از قوانین با خانواده تصمیم گیری کنید.

از بحث مستقیم برای برخورد با قانون شکنی استفاده کنید.

زمانی که کودک یکی از قوانین اساسی خانه را فراموش می کند می توان از بحث مستقیم استفاده کرد. برای انجام این کار باید این سلسله مراتب را انجام داد:

 1. توجه کودک
 2.  گفتن مشکل به کودک به صورت توضیح مختصر که چرا این یک مشکل است.
 3.  توضیح یا درخواست از کودک برای انجام یک رفتار مناسب، سپس رفتار مناسب تمرین شود.

نکات مهم در تعیین قوانین

نکات مهم در تعیین قوانین

 • سعی کنید زمانی که می خواهید در مورد قوانین خانواده تصمیم گیری کنید، کودک را نیز در تصمیم گیری خود دخالت دهید.
 • تعيين قوانين از اصول مهم و اولیه در تربیت کودک است. کودک ابتدا باید از قوانین آگاه شود و سپس با تداوم انجام، این قوانین به صورت مهارت در خواهد آمد. مثل نظم و ترتيب در خانه.
 • لازم است که والدین در مقابل رفتارهای نامناسب کودک از بازخوردهای فوری، همیشگی و قاطع استفاده کنند تا کودکان به تدریج مهارت و توانایی کنترل بر خود را بدست آورند.
 • در مقابل رفتار نامطلوب کودک، باید از بازخوردهای فوری، مستمر و قاطع استفاده کنید.
لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا