Uncategorized

مدیریت هزینه های زندگی

مدیریت مخارج زندگی (مدیریت زندگی)

افراد از نظر چگونگی استفاده از پول متفاوت هستند، این مسئله در روابط زن و شوهر تأثیر داشته و یکی از موضوعات مهمی است که می تواند موجب اختلاف آنها باشد.

زیرا این امکان وجود دارد که شوهر خسیس به جمع آوری پول علاقمند باشد و خانم او بر عکس وضع مالی خانواده، کم اعتنایی به خرج دهد. ایجاد توافق در این زمینه نسبتأ مشکل و به گذشت و بردباری احتیاج دارد.

گاهی اختلاف نظر در این مورد باعث گفتگو و ایجاد مجادله می گردد. علت آن است که خرج کردن بستگی به عادت افراد دارد و ترک عادت به آسانی میسر نیست.

مدیریت هزینه زندگی

دیدگاه امام علی

امام علی علی در برنامه ریزی زندگی بخش مهمی از زندگی را به بخش اقتصادی اختصاص داده اند و می فرمایند:

« للمؤمن ثلاث ساعات: ساعة يناجي فيها ربه، ساعة يژه معاشه، وساعة يخلي بين نفسه وبين لذتها فيما يحل ويجم. وليس إلعاقل أن يكون شاخصة الأفي ثلاث: مترممة لمعاش، آؤ مملؤة في معاد، آؤ لة في غير محرم».

 

برنامه ریزی صحیح در زندگی

مومن باید شبانه روز خود را به سه قسمت تقسیم کند:

 •  زمانی برای نیایش و عبادت پروردگار
 •  زمانی برای تأمین هزینه زندگی
 • زمانی برای واداشتن نفس به لذت هایی که حلال و مایه زیبایی است.

مدیریت هزینه زندگی

خردمند را نشاید جز آن که در پی سه چیز حرکت کند:

 •  کسب حلال برای تأمین زندگی،
 •  گام نهادن در راه آخرت
 •  به دست آمدن لذتهای حلال.

مدیریت هزینه زندگی

نحوه استفاده از پول

روش استفاده از پول قسمتی از شخصیت افراد است و رفتار پدر و مادر در این مورد تأثیر دارد. برخی اعضای خانواده از آنها تقلید می کنند و بعضی دیگر عکس العمل متفاوتی از خود نشان می دهند.

مجادله و گفتگو بین زن و شوهری که درباره خرج کردن پول اختلاف نظر دارند جز ناراحتی نتیجه ای به بار نمی آورد. بهترین طریق روش توافقی روی خرجکرد است.

مدیریت هزینه زندگی

تقسیم بندی:

یکی از روان شناسان افراد را از نظر اینکه چگونه خرج می کنند به چهار گروه تقسیم کرده است که عبارتند از :

 1. ولخرجها
 2.  آنهایی که به اندوختن پول و ثروت علاقه دارند.
 3. کسانی که از نظر مالی پیوسته دچار نگرانی و تشویش هستند.
 4. افرادی که خسیس بوده به آسانی به خرج کردن تن در نمی دهند.
 5. البته گروه پنجم را نیز باید به آن بیفزائیم و آن هم گروه متعادل.

ارتباط زن و شوهر در صورتی می تواند دوستانه باشد که تا حد امکان نواقص یکدیگر را برطرف سازد.

پنهان کاری درباره پولی که هر کدام در اختیار دارند موجب سوء تفاهم است. درآمد خانواده در کل باید متعلق به هر دو باشد. هر کدام تا حدی که به وضع مالی خانواده لطمه های وارد نیاورد باید در خرج کردن و تهیه مایحتاج خود آزادی داشته باشند.

مدیریت هزینه زندگی

در زمان بحران

در مواقعی که مشکل مالی یا بیکاری پیش می آید که اصطلاح وضعیت بحرانی می شود  و درآمد نقصان پیدا می کند رفتار زن و شوهر آزمایش مهمی محسوب می شود و میزان همکاری و صمیمیت آنها را نشان می دهد. آنها بجای انتقاد یا سرزنش می توانند با تشریک مساعی مشکلات را برطرف سازند.

مدیریت هزینه زندگی

ده مهارت اقتصادی

در هر حال چه در خانواده های فقیر و چه ثروتمند امکان اینکه بین زن و شوهر بر سر مسائل مالی اختلاف ایجاد شود وجود دارد. گاهی ممکن است این اختلاف بر یکدلی و صمیمیت آنها لطمه وارد آورده، حتی منجر به جدایی گردد.

برای جلوگیری از اختلاف و مجادله در این باره مهارتهای زیر می توانند مفید واقع شوند.

 • وقتی اختلافی پیش می آید به طور صریح و دوستانه درباره آن با همسر خود صحبت کنید.

زیرا توضیحات طرفین می تواند اشتباه یا سوء تفاهم را برطرف سازد در حالی که مسکوت گذاشتن آن ممکن است اثرات نامطلوب داشته باشد.

 • در تنظیم برنامه ای مناسب در مورد مخارج، همکاری داشته و با احساس مسئولیت آنرا رعایت کنید.
 • چنانچه حساب بانکی مشترک یا حساب های جداگانه دارید درباره اینکه مخارج چگونه پرداخت شود قرار لازم را بگذارید تا منظم و روشن باشد.
 •  بهتر است، هر کدام که فرصت و آمادگی و تجربه بیشتری برای خرجکرد منزل دارید، آنرا به عهده گرفته و با نظم و ترتیب انجام دهید.
 • همواره حساب درآمد و مخارج را در نظر داشته، خریدهای خود را بر حسب آن تنظیم نمائید.
 • اگر همسر شما در برخی موارد خریدی برخلاف نظر شما کرد سخت گیر نباشید و استقلال او را تا حد لازم و مقتضی رعایت کنید. گرچه تفاهم و مشورت لازم است.
 • در مورد خریدهای عمده و تهیه لوازم گرانقیمت، مشورت و توافق نمائید.
 • در حضور دیگران درباره پول و مخارج بحث نکرده از انتقاد یکدیگر خودداری نمائید.
 • وقتی بچه شما چیزی را می خواهد که قیمت آن نسبتا زیاد است در مورد آن توافق کنید. اگر همسر شما با آن مخالف بود از تحریک کردن طفل بر علیه او خودداری کنید.
 • در موارد اختلاف نظر، بحث و گفتگو برای پیدا کردن راه حل را همچنان ادامه دهید تا به توافق دست یابید.

مدیریت هزینه زندگی

این موضوع لازم به توضیح نیست که تشریک مساعی و همکاری زن و شوهر در مورد مسائل مالی در ایجاد صمیمیت و محبت در خانه اثرات فراوانی دارد. کسانی که در این باره با توافق به پیش می روند می توانند سالهای متمادی در کنار هم از زندگی توأم با آرامش و آسایش برخوردار باشند.

 

لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا