Uncategorizedزوج و خانواده

  چگونه از شر عادات ناسالم خلاص شیم؟

راهکارهای ترک عادات بد و ناسالم با توجه به نوع هر عادت و شخصیت هر شخصی متفاوت است. اگر شما به عنوان یک شخص قصد دارید در زندگی به موفقیت برسید پیشنهاد می کنیم به سراغ از بین بردن عادت های ناهنجار و ناسالم خود باشید.

این رفتارها باعث می شود تا شما از رسیدن به آرزوها و موفقیت باز بمانید. در این مقاله قصد داریم در مورد روش ها و راهکارهایی که می تواند در ترک کردن این عادات به شما کمک کند مطالبی را عنوان کنیم. اگر علاقه مند به یک زندگی سالم و پر از موفقیت هستید حتما تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

 

عادت های بد و نادرست کدام ها هستند؟

عادات ناسالم

مطمئنا شما نیز به مانند هر شخصی عادت های بد و نا سالمی دارید که به دنبال رفع آن هستید. این عادات به صورت ذره ذره در شما نفوذ کرده و هم اکنون جزئی از شما است. باید توجه داشته باشید که ترک این غادات به راحتی امکان پذیر نیست. چرا که رفتارها و عادت ها با شما اخت شده و به سختی می توان تغییر رویه داد.

از جمله این عادت های بد می توان به :

  • زیاد خوابیدن و یا کم خوابیدن
  • سیگار کشیدن
  • ورزش نکردن
  • مسواک نزدن
  • خوردن مداوم ناخن ها
  • سخن چینی کردن
  • و ..

اشاره نمود. موارد یاد شده تنها بخشی از این عادت ها بر شمرده می شود. حال برای ترک این عادات باید چگونه اقدام کنیم؟ چه راهکارهای برای ترک کردن این رفتارهای ناسالم وجود دارد؟

روش های ترک کردن عادت های بد

عادات ناسالم

در این بخش به راهکارهای ترک عادات بد اشاره می کنیم که هر یک مکمل دیگری بوده و باید به صورت مداوم و پی در پی انجام شود. اگر شما می خواهید عادت های خوب خود را جایگزین عادات بد کنید حتما در این بخش ما را همراهی نمایید.

 

به تعویق انداختن شروع کار

عادات ناسالم

وقتی که تصمیم به کاری می گیرید حتما آن را بدون وقفه شروع کنید. وقفه و تعویض در انجام کار باعث می شود تا شما نتوانید آن را انجام دهید و زمان زیادی را از دست بدهید.

در برخی مواقع ممکن است شما به آینده و وضعیتی که در انتظارتان خواهد بود خوشبین نباشید از این رو فرایند ترک عادت را به تعویق می اندازید. ولی مطمئنا باشید با ورود به این مسیر اینده بهتر از قبل خواهد بود.

 

شروع تنها یک عادت و نگاه ساده به آن

عادات ناسالم

از عادت خود یک غول نسازید و آن را بزرگ نکنید. سعی کنید در مدت زمان مشخص و برای مدت مشخصی فقط یک عادت را شروع کنید. در این صورت موفق تر عمل خواهید کرد.

هر چقدر عادت را بزرگتر نمایش دهید تغییر آن و خارج شدن از آن برای شما دشوار خواهد بود.

 

کمک گرفتن از دیگران برای ترک عادات

عادات ناسالم

یکی از راهکارهای ترک عادات بد کمک گرفتن از دیگران است. شما برای ترک و شروع یک عادت درست نیاز دارید تا اطرافیان نیز به شما کمک کنند. از این رو بهتر است موضوع را با آنان در میان بگذارید.

لازم است بدانید که داشتن پشتیبان می تواند در شکستن غولی به نام عادات ناسالم به شما کمک کند. مهم نیست این عادات چقدر کوچک و یا بزرگ باشد مهم یان است که شما بتوانید از پس تغییر دادن آن بر بیایید.

 

شناختن محرک ها و از بین بردن آن ها

عادات ناسالم

برای ترک عادات نیاز است تا محرک ها شناسایی شوند. یعنی اگر شخصی سیگار می کشد نیاز دارد تا سیگار را از خود دور کند. ولی  رد برخی مواقع نمی توان این محرک ها را از خود دور کرد. مثل زمانی که شما به خوردن ناخن عادت دارید. در این مورد می توانید از طریق پوشیدن دستکش محرک را دور نگه دارید.

در این مورد بسیار باید با خود صادق باشید. هر چقدر بتوانید در زمینه شناخت عادات بد و زمینه شیوع آن با خود صادقانه برخورد کنید به راحتی می توانید در از بین بردن عادت ها تلاش کنید.

 

تجسم خود در حین انجام و بعد از ترک عادات بد

 

یکی از راه هایی که می تواند شما را تشویق به ترک عادت های بد و ناسالم نماید کمک گرفتن از قوه تخیل است. در این صورت شما می توانید با تجسم کردن خود در شرایط مختلف، اقدام به ترک کنید.

شما سعی کنید شرایط خود را در حین عادت بد تصور کنید و شخصیت خود را در بین اطرافیان و همچنین شرایط روحی خود را بسنجید. همچنین بعد از این موضوع بعد از ترک عادت نیز این شرایط را بسنجید.

مطمئنا این حالت یکی از راهکارهای بسیار کارامد برای کسانی است که در ترک عادات تنبل بوده و اراده ای برای ترک عادت ندارند.

عادات ناسالم

خود را تایید کنید.

 

در حین ترک عادت بهتر است به تایید و تحسین کردن خود بپردازید. به این صورت که تمام نکات مثبت خود را پر رنگ کرده و بیشتر نمایش دهید. در این صورت به خوبی می توانید از پس ترک عادت بر بیایید.

انجام مدیتیشن یک روش مناسب برای ترک عادات

جذب انرژی مثبت از اطراف و همچنین به دست آوردن اعتماد به نفس می تواند به شما در رسیدن به هدف کمک کند. برای همین منظور مدیتیشن می تواند راه گشا باشد. اگر شما در این زمینه تازه کار هستید به آرامی شروع کرده و سعی کنید به صورت مداوم مراحل را انجام دهید تا تاثیر آن را بر روحیه و جسم خود ببینید.

 

کمال گرا نبودن

یکی دیگر از راهکارهای ترک عادات بد کما گرا نبودن است. از ویژگی های هر انسان این است که به شدت کمال گرا است. در این مورد بهتر است به کمال گرایی فکر نکنید. هر کجا ایستادید کمی استراحت کنید. هر کجا برنامه شما بهم ریخت دوباره ادامه دهید. هدف شما ترک عادت است. پس اجازه ندهید شرایط باعث شود تا نتوانید به درستی از پس آن بربیایید.

سخن پایانی

عادات خوب و بد همیشه همراه ما بوده و هستند ولی بهتر است عادت هایی که موجب آسیب رسیدن به شخص و یا اطرافیان می شود را کنار گذاشت.

راهکارهای ترک عادات بد و ناسالم به صورت کلی در این مقاله ذکر شد. شما برای شروع تنها نیاز دارید تا اراده کرده و سپس اقدام کنید. پس همین حالا تصیمیم خود را برای یک شروع جدید و جایگزین عادت های خوب بگیرید.

لطفا امتیاز دهید

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا