زوج و خانوادهسلامت جسم

17 راهکار مهم در رسیدن به آرامش در زندگی

چگونه در زندگی به آرامش برسیم؟ صلح کلمه ای است که امروزه برای اکثر مردم به آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است. پیشرفت روزافزون عصر حاضر زندگی مردم را آسان می کند، اما در عین حال آرامش را از آنها سلب می کند. اینکه چگونه آرام می شوید تا حد زیادی به باورها و سبک زندگی شما بستگی دارد.

دنیای امروز و نگرانی های آن استرس ها و اضطراب های جدیدی را ایجاد کرده است. اما باید توجه داشت که وجود آرامش شرط اصلی دستیابی به شادی و موفقیت در زندگی است. به همین دلیل است که یادگیری نحوه دستیابی به آن مهم است.

آرامش

 

آرامش زندگی یعنی چه؟

منبع اصلی آرامش در انسان است و در واقع یک احساس درونی است. با این حال، عوامل محیطی و بیرونی نیز تأثیرگذار هستند.

آرامش یعنی لذت بردن از زندگی، امید به آینده، رفع نیازهای اجتماعی، امنیت و حمایت اجتماعی. حضور افرادی که شما را دوست دارند یا شما آنها را دوست دارید در واقع به کیفیت زندگی شما کمک می کند. فقدان اختلالات اضطرابی و افسردگی نقش مهمی در سلامت روان و آرامش دارند.

آرامش

راه های رسیدن به آرامش

الگوهای فکری و واکنش های عاطفی در ذهن انسان شکل می گیرد و می تواند ذهن خود را تغییر دهد. آرامش اغلب با تغییر و اصلاح الگوهای رفتاری و باورها به دست می آید.

آرامش، مانند هر شغل دیگری که نیاز به مهارت و آموزش دارد، باید آموخته شود. راه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند در موقعیت های نامطلوب زندگی آرام بمانید. در اینجا چند راه وجود دارد:

آرامش

 • مثبت فکر کنید

بعضی ها همیشه نیمه خالی لیوان را می بینند و به همه چیز با دید منفی نگاه می کنند. سعی کنید به زیبایی های زندگی توجه کنید.

کودکی که می خندد دوست قدیمی را می بیند، پرنده ای می خواند، طلوع خورشید، سلامتی، نشاط و غیره. نمونه هایی از نکات مثبت و روشن در زندگی هستند. طبق قانون جذب، هر چیزی که بخواهید روی زندگی شما تاثیر می گذارد.

آرامش

 • برای آرامش ظاهر خود را تغییر دهید

افراط در اعتقادات خود را کنار بگذارید. پافشاری بر باورهای خود، بدون توجه به نظر دیگران، منجر به درگیری بین شما و دیگران می شود. تفکر مطلق، رفتار واکنشی و عجولانه را در انسان برمی انگیزد.

این رفتارها به خودی خود منبع استرس و اضطراب است و منجر به محرومیت در زندگی می شود. تقویت حس شوخ طبعی راهی برای ابراز عقیده و در عین حال دوری از استرس است.

آرامش

 • به ذهنت استراحت بده

جاهایی وجود دارد که احساس آرامش بیشتری می کنیم و می خواهیم در زمان استراحت در آنجا باشیم. چشمان خود را ببندید و مکانی آرام و زیبا را در ذهن خود تصور کنید.

سعی کنید به تمام جزئیات توجه کنید. برای مثال پیاده روی در ساحل را تصور کنید. همانطور که روی شن ها راه می روید، امواج ساحل را روی پاهای خود احساس کنید و به نور خورشید که بر سطح آب می تابد، نسیم ملایم و صدای پرندگان توجه کنید. تجسم مثبت ذهن را آرام می کند.

آرامش

 • زندگی در زمان حال

برای رسیدن به آرامش باید بتوانید در زمان حال زندگی کنید. خوردن نگرانی از آینده یا پشیمانی از گذشته، هر چقدر هم که وقت تلف کنید، باعث اضطراب و نگرانی شما می شود، در حالی که این اضطراب هیچ کمکی به شما نمی کند.

آرامش

 • برای خودت وقت بگذار

سعی کنید زمان کافی را برای خود اختصاص دهید. بیرون بروید و در محیطی که برایتان آرامش بخش است قدم بزنید و از طبیعت لذت ببرید. به صدای پرندگان توجه کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

در فعالیت هایی شرکت کنید که از آنها لذت می برید؛ به عنوان مثال، بازی با حیوانات خانگی و گذراندن وقت با آنها یک راه عالی برای کاهش استرس است.

آرامش

 • تنفس عمیق باعث افزایش آرامش می شود

یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها برای رسیدن به آرامش، کشیدن نفس عمیق است. وقتی روی تنفس خود تمرکز می کنید، مغز شما بر نحوه دم و بازدم تمرکز می کند.

در نتیجه با نگرانی ها حواس تان پرت می شود. استراحت در طول روز می تواند استرس و افسردگی را کاهش دهد. روی تنفس خود تمرکز کنید و احساس کنید که تمام اضطراب از شما خارج می شود.

آرامش

 • من در حال گوش دادن به موسیقی هستم

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش است. مهم نیست به چه سبک موسیقی گوش می دهید، فقط استراحت کنید. حس کردن و شنیدن ارتعاشات و ارتعاشات صدا در موسیقی آرام بخش بر روح و روان شما تأثیر مثبت خواهد گذاشت، به طوری که امواج مغزی از حالت متلاطم به آرامش می رسد، استرس شما به حداقل می رسد و سیستم دفاعی بدن شما تقویت می شود.

آرامش

 • ماساژ راهی برای آرامش است

بیشتر مردم از ماساژ برای رسیدن به یک احساس کلی آرامش جسمی و روحی استفاده می کنند. هنگام ماساژ دادن قسمت های خاصی از بدن، به تحریک اعصاب در نواحی که فشار کمی به آنها وارد می شود توجه می شود که باعث می شود فرد احساس آرامش بیشتری کند و استرس را کاهش دهد.

آرامش

 • پذیرش

پذیرفتن چیزهایی که نداریم و هیچ کنترلی روی آن نداریم برای دستیابی به صلح ضروری است. گاهی اوقات با یک اتفاق غیرمنتظره در زندگی مواجه می شویم یا آمادگی مواجهه با آن را نداریم، مانند مرگ شوهر، خیانت و خیانت. گاهی می توان مشکلات را حل کرد، اما گاهی چاره ای جز پذیرش بحران نداریم.

آرامش

 • خودت را دوست داشته باش

هر چه بیشتر خودتان را دوست داشته باشید، آرامش بیشتری خواهید داشت و احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. این باعث افزایش عزت نفس شما می شود و باعث می شود احساس ناامنی کمتری داشته باشید.

در نتیجه آرامش درونی شما افزایش می یابد. با خودتان صحبت کنید و از جملات مثبت و تشویق کننده استفاده کنید. به خودت ایمان داشته باش و مدام به خود یادآوری کن که همه چیز درست خواهد شد.

آرامش

 • با خودتان صادق باشید

مشکلات زمانی به وجود می آیند که فرد آنچه را که می خواهد انجام نمی دهد. گاهی راهی را انتخاب می کند و جامعه راه دیگری را به او پیشنهاد می کند و گاهی او را مجبور می کند.

اما مهم این است که بتوانید خواسته های خود را با جامعه متعادل کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید. یافتن راه هایی برای متعادل کردن اهداف درونی و مسیری که در نهایت انتخاب می کنید، یکی از کلیدهای آرامش خاطر است.

آرامش

 • برای صلح تلاش کنید

داشتن هدف در زندگی به شما انگیزه می دهد تا ادامه دهید، البته هدفی واضح، قابل دستیابی و واقع بینانه. اهداف دور از دسترس می توانند شما را گیج کنند. سعی کنید ارزیابی دقیقی از محدودیت ها و توانایی های خود داشته باشید.

آرامش

 • بخشش

بخشیدن دیگران همیشه با احساس خوبی همراه است. انتقام خشم و عصبانیت شما را حفظ می کند. بخشش یعنی برخورد با احساسات منفی که در شما به وجود آمده است.

یکی از مهم ترین پیامدهای بخشش، رسیدن به آرامش برای فرد است، در واقع با بخشیدن شخص دیگری، انسان را شایسته آرامش می دانند.

آرامش

 • ارتباط با دیگران

یکی از بهترین و لذت بخش ترین لحظات زندگی زمانی است که در کنار کسانی هستیم که دوستشان داریم. هر زمان که احساس اضطراب کردید، نزد یکی از دوستان یا اعضای خانواده بروید و با او صحبت کنید.

آرامش

 • عجله نکن

وقتی سعی می کنیم هر چه زودتر به خواسته ها و استانداردهای خود برسیم، در واقع تحت فشار بی موردی قرار می گیریم. با بی حوصلگی خود کنار بیایید، آگاه باشید و از لحظه لحظه زندگی خود لذت ببرید.

چیزی که در یک آشفتگی که فقط باعث می شود در زندگی ما را تحت فشار بیشتری قرار دهد نیاز داریم و نداریم هرگز ما را به آرامش و آرامش درونی نمی رساند.

آرامش

 • مقایسه نکنید

نکته اصلی چیزی است که شما می خواهید، پس خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و فقط روی مسیر زندگی خود تمرکز کنید. همه ما مدل هایی داریم که باید دنبال کنیم، شرایط، فرصت ها و تجربیات هر فرد متفاوت است.

آرامش

 • از سرزنش خود بپرهیزید

شکست به معنای ناتوانی شما نیست. در مواجهه با مشکلات زندگی انعطاف پذیر باشید. اگر اشتباه کردید از سرزنش خود دست بردارید. دلایل سرزنش خود را بررسی کنید و شکست را راهی برای یادگیری و تجربه در نظر بگیرید. محدودیت های خود را ارزیابی کنید

نکات فوق تنها در صورتی می تواند به شما آرامش دهد که قبلاً اضطراب و افسردگی خود را تسکین داده باشید. اختلالات روانی و افسردگی تنها با مشاوره روانشناس قابل درمان است. مشاور با شناسایی علل تعارض و از بین بردن آن به شما کمک می کند تا به آرامش برسید.

آرامش

 • رژیم غذایی سالم

مصرف برخی مواد غذایی می تواند در ایجاد آرامش بسیار موثر باشد. خوردن یک فنجان چای سبز، شکلات تلخ و عسل از جمله مواردی است که می تواند به آرامش شما کمک کند.

جویدن آدامس و خوردن تنقلات شیرین نیز استرس و اضطراب را کاهش می دهد و آرامش شما را افزایش می دهد.

آرامش

 • با مدیتیشن استراحت کنید

مطالعات نشان می دهد که مدیتیشن دو بار در روز به مدت پنج دقیقه می تواند به طور قابل توجهی استرس و اضطراب را کاهش دهد و به آرامش افراد کمک کند.

لازم نیست به مکان خاصی بروید یا برای مدیتیشن هزینه کنید، فقط باید یک مکان آرام پیدا کنید و پنج دقیقه در آنجا بنشینید و مراقبه کنید.

آرامش

 • آرامش طولانی مدت

برای این کار باید عضلات بدن خود را فشار داده و سپس رها کنید. این کار را چندین بار انجام دهید تا بدنتان آرام شود. انجام این ورزش علاوه بر ایجاد آرامش، به غلبه بر خواب آلودگی نیز کمک می کند.

آرامش

 • معجزه آب سرد

آب سرد برای کاهش اضطراب و آرامش معجزه می کند. حتی اگر نمی توانید دوش بگیرید، مشکلی نیست. فقط مچ دست و پشت گردن خود را در معرض آب سرد قرار دهید. شریان ها و وریدهای اصلی بدن در این نواحی قرار دارند و ورود آب سرد به آنها باعث آرامش می شود.

آرامش

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید

نور خورشید در کاهش استرس و اضطراب و ایجاد آرامش درونی تاثیر بسزایی دارد. در روزهای آفتابی زیر نور آفتاب قدم بزنید یا حتی سرتان را از پنجره بیرون بیاورید و چند دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید. برای درمان افسردگی معجزه می کند.

آرامش

 • نظم و ترتیب

به هم ریختگی و عدم سازماندهی در محل کار از عوامل اصلی استرس یا اضطراب یا تشدید آنهاست. زمانی که محیط زندگی یا کارتان آشفته باشد یا کارتان درست نباشد، احساس آرامش خواهید کرد. پس در ابتدای روز محیط خود را سازماندهی کنید و برای پیشرفت در کار خود برنامه ریزی کنید.

آرامش

 • با ورزش استراحت کنید

ورزش نقش اساسی در کاهش استرس و ایجاد آرامش در افراد دارد. برای انجام تمرینات لازم نیست مدت زمان مشخصی به باشگاه بروید.

روزانه مدتی را به پیاده روی یا دویدن یا انجام یوگا اختصاص دهید. با انجام این کارها می توانید افکار خود را منظم کرده و آرامش خود را تقویت کنید.

آرامش

 • نوشتن

ثبت مشکلاتی که باعث استرس شما شده است می تواند وزن آنها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بنویسید و حتی اگر بخواهید می توانید این متن را پاره کنید. تحقیقات نشان می دهد که نوشتن یا خواندن قبل از یک کار مهم امتحانی تأثیر زیادی بر آرامش دارد.

آرامش

 • از طریق بو آرام شوید

رایحه عطرهای خوشبو و مورد علاقه می تواند در ایجاد آرامش تاثیر داشته باشد. گل های معطر را بو کنید، بوی اسطوخودوس، میوه هایی مانند پرتقال و قهوه را استشمام کنید و تاثیر آن را در کاهش اضطراب و افزایش آرامش خود مشاهده کنید.

آرامش

 • بخند

خنده یکی از درمان های افسردگی و اضطراب است. سعی کنید با تماشای فیلم های خنده دار یا ملاقات با دوستان بیشتر بخندید و شادتر باشید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

آرامش

 • به دنبال کمک حرفه ای باشید

آخرین اما نه کم اهمیت، استرس ناشی از گرسنگی چیزی است که می تواند بسیاری از استرس افراد را از بین ببرد. اگر روش های بالا برای شما جواب نداد، می توانید از یک روانشناس کمک بگیرید. کارشناسان پشتیبان برای کمک به شما در این زمینه در اختیار شما هستند.

 

لطفا امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا